Süre doldu, İdlib'de gerilim artıyor

Ankara'nın Suriye Ordusu'na İdlib'den çekilmek için verdiği sürenin dolmasının ardından çatışmalar şiddetini artırdı.01-03-2020 15:34

İleri Haber

Ankara'nın, Suriye Ordusu'nun İdlib'de geri çekilmesi için verdiği sürenin dolmasıyla saha daha da hareketlendi.   

Sahadaki kaynaktan aldığımız bilgilere göre;

-Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yaptığı saldırılarda M5 karayolunda hareket halindeki bir konvoy ve Maarat Al Numan kırsalında birçok askeri araç vuruldu.

- İdlib'in güneyindeki Cebel Zaviye bölgesinde TSK destekli ÖSO güçleriyle Suriye Ordusu arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Bölgeye Rusya'nın da denizden füze atışı yaptığı öne sürüldü.

- TSK, Suriye'de Hama kuzeyi, İdlib güneyi, ve Halep batısındaki Suriye Ordusu'na ait mevzileri ağır silahlarla yoğun bir şekilde vuruyor. Suriye Ordusu da Türkiye askerinin olduğu bölgelere topçu atışları gerçekleştiriyor. Şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

- TSK F-16'larının sınır boyunca uçuş yaptığı,  sınırdan füzeler ve havadan SİHA'larla uçuşların desteklendiği belirtildi. Uzaktan vuruşlar olsa da Rus uçakları devriyesi üzerine sınırın geçilmediği bildirildi.

İDLİB HAVA SAHASI KAPATILDI

- Edinilen bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Serakip ve Zaviye dağı eksenlerinde sert obüs atışları yaptı.

- Suriye Watan gazetesinde yer alan habere göre, Suriye Genelkurmay Başkanlığı Suriye'nin kuzeybatı (İdlip/Halep) hava sahasının yolcu uçaklarına ve diğer tüm uçaklara kapatıldığını ilan etti.

- Reuters’de yer alan habere göre ise Suriye Ordusu’nun kuzey hava sahasının kapattığını ve hava sahasını ihlal eden her şeyin düşman hedef olarak görüleceği bildirildi.

- Hava sahasının kapatılmasının ardından SANA, Suriye Ordusu’nun Serakib'te bir drone düşürdüğünü duyurdu.

AA’DAN ‘UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ’ İDDİASI

Anadolu Ajansı (AA), "İdlib'de rejime ait bir savaş uçağı, muhalifler tarafından düşürüldü" haberini servis etmişti.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise düşen aracın Türkiye'ye ait bir İnsansız Hava Aracı (İHA) olduğunu öne sürdü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıklamasının ardından AA 'son dakika' olarak geçtiği 'uçak düşürüldü' haberini geri çekti.

Suriye'de düşürülen İHA'nın Türk İHA'sı olduğu ve cihatçı çeteler tarafından düşürüldüğü öğrenildi.

SANA: İDLİB'DE 2 UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ

SANA, Suriye Ordusu'na ait 2 uçağın idlib'in güneydoğusunda Eriha yakınlarında düşürüldüğünü duyurdu. Haberde pilotların durumunun iyi olduğu da belirtildi.

Düşürülen uçakların SU-24 olduğunu bildirildi.