Süleymani suikastının yıldönümü öncesi ABD ile İran arasında tansiyon yükseldi

Süleymani suikastının yıldönümüne kısa bir süre kala İran ile ABD arasında ipler gene gerildi. Trump, İran’ın Irak'taki ABD'lileri hedef alacağını iddia ederken, Ruhani ise "Deli adam Trump'ın sonu Saddam Hüseyin gibi olacak" dedi.25-12-2020 08:24

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastının yıldönümü yaklaşırken ABD ile İran arasında tansiyon tekrar yükseldi. 

Trump, suikastın yıldönümü olan 3 Ocak öncesi İran'ın intikam saldırısında bulunacağını iddia ederken, "Irak'taki Amerikalılara yönelik saldırılar olacağı söylentileri duyuyoruz. İran'a bir dost tavsiyesi. Eğer bir Amerikalı ölürse bundan İran'ı sorumlu tutarım" açıklaması yaptı.

'SONU SADDAM GİBİ OLACAK'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Trump'ın iddialarını yanıtsız bırakmadı. "Deli adam Trump'ın sonu Saddam Hüseyin gibi olacak" şeklinde sert bir çıkış yapan Ruhani, "Bölgemizdeki delilerden biri milletimize savaş açan Saddam'dı, bir diğer deli de halkımıza yeni bir savaşı dayatan Trump. Delinin asıldığı gün, halkın nihai zaferi kutladığı gündü. Trump'ın kaderi Saddam'dan çok da iyi olmayacak" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Trump'a seslenerek, "Yurtdışındaki vatandaşlarını riske atarak, dikkatleri ülkendeki feci başarısızlıklardan uzaklaştıramazsın" şeklinde konuştu.

'TRUMP TEMELSİZ İDDİALAR ORTAYA ATIYOR'

Trump'ın Irak'ta ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin bulunduğu Yeşil Bölge'ye bu hafta yapılan füze saldırılarından da İran'ı sorumlu tutması bir başka gerilim konusu oldu.

"Tahmin edin bu roketler neredendi? İran'dan" diyen Trump'a yalanlama geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı, "Beyaz Saray, ABD kamuoyunun dikkatini Trump'ın içinde bulunduğu çok zor koşullardan başka yöne çekmek için İran'a yönelik temelsiz ve uydurma iddialar ortaya atıyor. Trump'a görevinin son günleri tehlikeli gerginliklerden ve maceralardan kaçınmasını tavsiye ediyoruz. İran, mevcut şartlarda akılsızca herhangi bir eylemin sonuçlarından ABD hükümetini sorumlu tutacaktır" açıklaması yaptı.