Süleyman Soylu'dan şiddete karşı sokağa çıkan kadınlara suçlama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddetle mücadele için sokağa çıkan kadınları suçladı. Dün yapılan Taksim yürüyüşünde kadınlara saldıran polisin haklı olduğunu öne süren Soylu, kadınları 'hep aynı tipler' diyerek hedef gösterdi.26-11-2018 15:05

Ankara'da 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Programı'nda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da yer aldığı programın açılış konuşmasını yapan Süleyman Soylu kadınları suçladı.

İstanbul'da polis saldırısına rağmen bir araya gelerek basın açıklaması yapan kadınları hedef alan Soylu, 'kadın istismarı' konusunda 'hevesliler grubu' olduğunu öne sürdü.

Soylu, kadına yönelik şiddetle mücadele için sokağa çıkan kadınları 'aynı tipler' olarak nitelendirirken  İstiklal Caddesi'ndeki eylemde "Kadına şiddete karşı eylem gününde kanuna aykırı eylem yapıp, güya kadına şiddet olduğunu hem Türkiye'ye hem bütün dünyaya göstermek istediler" ifadelerini kullandı.

HEP AYNI YALAN: PKK SEMPATİZANLARI ORTALIĞI KARIŞTIRACAKTI

AKP iktidarı boyunca kadına yönelik şiddet ve istismarın tavan yaptığı, faillerin cezalandırılmadığı, devlet eliyle çocuk istismarının önünün açılmaya çalışıldığını unutan Soylu'nun kadınlara yönelik suçlamaları şöyle:

"Maalesef çok uzun zamandan beri bu güzel ülkemizde kadın istismarı ve çocuk istismarı konusunda bir hevesliler grubu var. Dün yüzlerce etkinlik yapıldı. Bütün gün bu etkinlikleri takip ettik; çünkü hazırlanmak istenen tezgahı çok güzel bir şekilde önceden öngördük. Kadına şiddete karşı eylem gününde kanuna aykırı eylem yapıp, güya kadına şiddet olduğunu hem Türkiye'ye hem bütün dünyaya göstermek isteyen her zaman bir istismarcılar grubu hep mevcut. Her zaman da aynı tipleri görüyoruz. Aynı tipler telefon açıyorlar. Aynı tipler 'Yürüyüş yapmak istiyoruz, engelleniyor' derler. Dün Türkiye'nin her tarafında insanlar rahat rahat kanunun kendine belirlediği alanlar çerçevesinde bunu yaptılar. AK Parti teşkilatı 81 vilayette yürüyüşler düzenledi. Ankara'da, İstanbul'da başka siyasi partilerden binlerce kadın Türkiye'nin her tarafında bu yürüyüşleri yaptılar. Yasak olduğunu söylememize rağmen ve başka bir yer göstermemize rağmen dün İstanbul'da Taksim Tünel'de HDP'den PKK sempatizanlarına kadar birtakım bileşenler kendilerini oraya getirdiler. Biz de 'Buyurun açıklamanızı yapın' dedik; ancak illa polise hücum edecekler, 'Biz buradan yürüyeceğiz' diyecekler, kamuoyuna da 'Kadına şiddet gününde kadına şiddet gösterdiler' diyecekler."