Süleyman Soylu, parklarda sabahlayan öğrencileri 'terör örgütü üyeliği' ile suçladı

Süleyman Soylu, hayat pahalılığı nedeniyle parklarda sabahlayan öğrencilerin 'yurt bulamama' bahanesiyle eylem yaptığını öne sürdü ve 'terör örgütü üyesi' olduklarını iddia etti.28-09-2021 13:21

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, artan kira ve yurt fiyatları sonrası parklarda sabahlayan üniversite öğrencileri hakkında konuştu 'terör örgütü üyesi' olduklarını iddia etti.

Konuya ilişkin açıklamasında Boğaziçi Üniversitesi'ndeki 'kayyum rektör' eylemlerini hatırlatan Soylu, "Merkez kampüste 108 gözaltı yapmıştık. Bunların 101'inin Boğaziçi Üniversitesi ile hiçbir resmi, hukuki, öğrencilik veya mezuniyet bağı yoktu. Bunların da 79'u DHKP-C, TKP-ML ve diğer terör örgütlerinin üyesi olan kişilerdi" dedi. 

"SOL MARJİNAL GRUPLARA MÜZAHİR"

Soylu, sözlerinin devamında öğrencilere yönelik suçlamalarda bulunarak "Bugüne dönelim, 'Yurt bulamayan öğrenciler' bahanesiyle bir dizi eylem yapıldı. Ülke genelinde 24 ilde toplam 114 eylem ve etkinlik gerçekleştirildi. 24 ildeki eylemlere 2 bin 243 kişi katıldı, mükerrerleri düşersek eylemlere 2 bin 57 kişi katıldı. Bunlardan 310'u öğrenci. Bunların da tamamına yakınının yurt başvurusu bulunmuyor. Bunların daha ziyade sol marjinal gruplara müzahir olduğu belirlendi. Bunların da 6'sının PKK/KCK, 6'sının MLKP, 5’inin TKKKÖ, 2'sinin TKP Kıvılcım, 1'inin FETÖ/PDY, 1'inin TKİP, 1’inin DKP, 4'ünün de 'beni çok seven' LGBTİ üyesi olduğu tespit edildi." ifadelerini kullandı.