Şule Çet soruşturmasında delil skandalı

Ankara'da tecavüz edilerek öldürülen Şule Çet'in soruşturmasında yeni skandallar ortaya çıktı.18-07-2018 08:51

Ankara'da bir plazanın 20. katından atlayarak "intihar ettiği" iddia edilen ve otopsi raporlarıyla tecavüz edilerek öldürüldüğü ortaya çıkan Şule Çet'in ölümü sonrasında şüpheliler tarafından delil karartıldığı ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında daha önce iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan ancak kamuoyunun tepkisi üzerine 3. gözaltıda tutuklanan Çağatay Aksu’nun kolundaki Şule Çet’e ait tırnak izlerinin ilk muayenede doktor tarafından rapora yazılmadığı ortaya çıktı.

OTOPSİDE CİNSEL SALDIRI ÇIKTI

Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi Şule Çet'in, 28 Mayıs tarihinde yanında çalıştığı Çağatay Aksu'nun ofisinin olduğu kattan aşağıya atlayarak intihar ettiği iddia edilmişti. Olay günü aynı dairede bulunan Çağatay Aksu ve Berk Akand, gözaltına alındı. İki kez nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüpheliler, her ikisinde de hakim tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı. Ancak bu süreçte Ankara Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı otopsi raporu, gerçeği ortaya çıkardı. Rapora göre, Şule Çet’in cinsel saldırıya maruz kaldığına dair bulgulara rastlandı. Yine Çet’in tırnaklarında şüpheli Çağatay Aksu’ya ait doku örnekleri tespit edildi. Kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlanan Çet’in düştüğü iddia edilen pencerede kendisine ait parmak izine ulaşılamaması ise atılma şüphesini arttırdı.

SANIĞIN KOLUNDAKİ İZ RAPORA İŞLENMEDİ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Çağatay Aksu, olaydan sonra gözaltına alındığında sağlık kontrolü için hastaneye sevk edildi ve muayeneden geçirildi. Bu sırada Çağatay Aksu’nun kolunda boğuşma sırasında Şule Çet’in tırnaklarının izi vardı. Fakat doktorlar ve polisler bunu görmedi ve rapora işlenmedi. En önemli deliller arasındaki bu durum gizlendi fakat sonraki süreçte açığa çıktı. 

TUTUKLAMA CİNAYETTEN DEĞİL

Çağatay Aksu’nun tutuklama kararının da cinayet şuçundan olmadığı anlaşıldı. Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin Çağatay Aksu ve Berk Akand’ı tutuklama kararı da ortaya çıktı. Karar, iki şüphelinin cinayet değil, “Cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklandığı anlaşıldı. Kararda şüphelilerin kaçma ve delil karartma şüphesi olduğu ifade edildi.