Şule Çet davasında sanıksız keşif yapıldı

Şule Çet'in ölüne ilişkin davaya bakan mahkeme heyeti, olayın meydana geldiği plazada keşif gerçekleştirirken; sanıklar "güvenlik" gerekçesiyle keşif sırasında hazır bulundurulmadı.17-06-2019 17:19

Ankara'da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20. katından atılarak katledilen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in cinayetinin soruşturulduğu davada bugün önemli bir gelişme yaşandı. Şule Çet’in öldürüldüğü belirtilen Yelken Plaza’da keşif yapıldı.

Çet ailesinin avukatlarından Onur Tatar, bir önceki celse mahkeme heyetinden sanıkların keşif esnasında hazır edilmelerini istediklerini belirterek, “Maalesef iki sanık da güvenlik gerekçesiyle keşifte hazır edilmedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın orta yerinde, her türlü güvenlik tedbirinin alınmasının imkan dahilinde olduğu bir yerde iki sanığın güvenlik gerekçesiyle keşif mahalline getirilmemesi kabul edilebilir değil. Sanıkların güvenliği kadar bu ülkenin sokaklarında yürüyen her kadının güvenliği de hepimiz için önemlidir” dedi.

OFİSTE İNCELEME YAPILDI

Davanın görüldüğü Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkan ve üyeleri, Çet’in hayatını kaybettiği Mevlana Bulvarı’ndaki plazaya geldi. Plazanın 20. katında olayın meydana geldiği ofise geçen heyete tarafların avukatları eşlik etti. Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, güvenlik gerekçesiyle keşfe getirilmedi.

Mahkeme başkanı ve üyeler, adli tıp kurumundan bir uzman ve bir inşaat mühendisinden oluşan bilirkişi heyetiyle olay yerinde inceleme yaptı. Mahkeme başkanı, bilirkişilere olaya ilişkin sorular yöneltti.

Mahkeme heyeti, Çet’in ölümünden sonra olay yerine ilk gelen ekipte bulunan 10 Nisan Polis Karakolu’nda görevli polislerin de bilgisine başvurdu.

Şule Çet’in düştüğü yerde de inceleme yapan heyet, daha sonra plazadan ayrıldı.

‘EN ÖNEMLİ DELİLLER KAYIP’

Basın mensuplarına açıklama yapan Çet ailesinin avukatlarından Onur Tatar, sanıkların keşif için getirilmemesine tepki gösterdi. Şule Çet’in üzerindeki iç çamaşırı ve pedinin de hâlâ bulunamadığını ifade eden Tatar, cinsel saldırı bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delillerin kaybolmasında ihmali olanlardan hesap sorulmasını istedi.

Mahkeme heyetinin, adli tıp uzmanları Prof. Dr. Çağlar Özdemir ve Prof. Dr. Hakan Kar’ın keşif esnasında işlemlerde bulunmalarına müsaade etmediğini kaydeden Tatar, söz konusu uzmanların keşfin ardından olay yerinde inceleme yaptıklarını ve hazırlanan raporu dosyaya sunacaklarını söyledi. (AA)