Su ve Vicdan Nöbeti 39’uncu gününde

Kaz Dağları'nda başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 39'uncu gününde devam ediyor.02-09-2019 15:55

Kanada merkezli Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda siyanürlü altın arama faaliyetlerine karşın bölgede yaşayan yurttaşların Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” 39'uncu gününde de devam etti.

Kanada merkezli Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda siyanürlü altın arama faaliyetlerine karşı bölgede yaşayan yurttaşların Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” 39’uncu gününde devam ediyor. Bugünkü nöbeti kent merkezinden ve farklı kentlerde yaşayan onlarca yurttaş ziyaret etti. Ziyaret sırasında nöbette olan eylemciler ile Balaban mevkiinde bir süre vakit geçiren yurttaşlar buradan Alamos Gold’un yaklaşık 200 bin ağacı kestiği şantiyenin giriş kapısına gitti. Çevreciler ve yurttaşlar sık sık “Her yer Kaz Dağları her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Havana suyuna doğana sahip çık” sloganları attı. 

Şantiyenin önünde bir süre oturan yurttaşlar buradan kent merkezinde bulunan Adliye’ye giderek Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre fazla ağaç kesilmesinin ve bilirkişi raporundaki imzanın sahte olduğu iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Çanakkale Belediyesi’nin Kirazlı Altın Madeni Projesinin Gayrisıhhi Müessesesi izninin iptali için açtığı davaya müdahil oldu.  Ardından tekrar Balaban mevkiine dönen yurttaşlar nöbete devam etti.

Öte yandan İstanbul’da da bir grup çevreci ve yaşam savunucusu Çağlayan Adliyesine giderek ÇED raporuna aykırı hareket eden şirket ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunan isimler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve çeşitli kurum temsilcileri yer aldı. (MA)