Standart Profil işçileri direniyor

Standart Profil işçileri direniyor

Standart Profil işçileri, ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere ve İSİG önlemlerinin alınmamasına karşı fabrikaya kapandı.

Ayşenur Önal

Düzce’de faaliyet gösteren ve otomotiv parçaları üreten Standart Profil Grubu patronları işçileri, iş güvenliği sağlamadan ağır koşullarda çalışmaya zorluyor. Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, patronların reva gördüğü koşullara isyan ederek fabrikaya kapandı.

Acilen ağır koşullarının düzeltilmesi, düşük ücretlerinin artırılması, işçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) önlemlerinin alınmasını talep eden 1000’den fazla işçi, patronlar şartları kabul edene kadar direnmekte ısrarcı.

Fabrika içinde yaşanılanları anlatan Petrol-İş Sendikası iş yeri sözcüsü Mustafa Emel, “İş güvenliği kurallarına uyulmadığı, eksiklikler aksaklılar olduğu için, yaptığımız işe göre düşük ücretle çalıştırıldığımız için fabrikadan zam ve iş güvenliği talebinde bulunduk. Birkaç sefer görüştük ama iş veren olayı farklı yerlere götürmeye çalıştı. Dün gece 12 itibariyle fabrikaya kapanmaya karar verdik sözlerine yer verdi.

‘EKMEĞİMİZİ BİR PARÇA DAHA BÜYÜTMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Sadece asgari ücret oranında zam talep ettiklerinin altını çizen Emel, “Yüzde 30’luk bir zam beklentimiz var. Çoğu işletmenin yaptığı bir zam oranı ama fabrika herhangi bir diyalogda bulunmadı. Üst düzey yönetici geleceği denildi ama biz pes etmiyoruz. Ekmeğimizi bir parça daha büyütmek için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

‘KAZANANA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİ’

3 vardiyanın tamamının eylemde olduğunu belirten Emel, “Biz birlik olduğumuzu düşünüyoruz. Bu ekonomik krizin faturasının biz işçilere yansıdığını ve bunu kabul etmeyeceğimizi, sermayenin de işçiler için bir şey yapması gerektiğini düşünüyoruz. Kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.