Stadyumlarda fotoğraf makinesi yasağı

İçişleri Bakanı Soylu'nun talimatıyla stadyumlar, deplasman otobüsleri, sosyal medya ve spor programlarına yönelik düzenlemeler yapıldı.08-09-2018 23:08

İçişleri Bakanlığı, 'Spor Müsabakalarının Güvenliği' genelgesi yayımladı. Buna göre, stadyuma kontrol edilmeden pankart sokulmayacak. Selfie çubuğu, fotoğraf makinesi, elektronik sigara ve benzeri materyallerin de stadyumlara sokulması yasaklandı. Ayrıca, sosyal medya ve spor programlarına sıkı gözetim gelecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve 81 il valiliğine gönderilen genelgede şu düzenelmeler yer aldı:

- İl Spor Güvenlik Kurullarınca yapılacak risk analizleri doğrultusunda tüm müsabakalar kendi içerisinde risk derecelerine göre A (yüksek riskli), B (orta riskli) ve C (hafif riskli) olmak üzere üç kategoriye ayrılacak…

- Özel güvenlik görevlilerinin ihmali veya mevzuata aykırı davranışları bulunanlarla ilgili işlemler anında yapılacak. Spor müsabakalarının oynandığı spor alanlarındaki güvenlik kameraları çalışır halde bulundurulacak, spor alanlarındaki teknolojik yeterliliğin artırılması sağlanacak.

PASOLİGSİZ GİRİŞ YOK, AKREDİTASYONA DA SINIRLAMA

- Biyometrik kimlik (pasolig) olmayan kişilerin müsabaka alanına girişleri engellenecek… Spor tesisleri içerisinde akredite kişi sayısı makul seviyede tutulacak.

PANKARTLAR KONTROL EDİLECEK

- Stadyuma alınacak pankart ve benzerlerinin 'spor ahlakına aykırı' resim-yazı içerip içermediği kontrol edilecek.

- Valiler, belediye başkanları, kolluk amirleri gibi kamu görevlileri müsabakalarda tarafsızlığa uygun şekilde hareket edecek.

DEPLASMAN OTOBÜSLERİNİ VALİLİK KONTROL EDECEK

- Deplasmana gidecek taraftar gruplarının ilk hareket noktasında il valiliğince kontrol edilmeleri sağlanacak. Bu taraftarlar, taraftar grubu liderleri ve kulüplerin taraftardan sorumlu yöneticileriyle koordinasyon kurularak araçları ve eşyaları suç unsuru ve sahaya sokulması yasak malzemeler bakımından kontrol edilecek. Seyahat edecekleri araç bilgileri, taraftar grubu liderlerinin iletişim bilgileri güzergah üzerindeki il valiliklerine ivedilikle bildirilecek. Aynı kontroller güzergah üzerinde bulunan valilikler ve müsabakanın oynanacağı il valiliğince de şehir girişlerinde yapılacak.

YASAK ‘MADDELER’

- Özel güvenlik görevlilerince, 6222 sayılı kanunda spor alanına sokulması yasak olan ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlar ile esasen bulundurulması yasak olan diğer silahlar, her türlü kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddelerin, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin ve ilgili federasyonun belirlediği esaslara aykırı olarak alkollü içecekler, çevreyi kirletebilecek veya müsabaka düzenini bozabilecek bozuk para, şemsiye, fotoğraf makinesi, selfie çubukları, elektronik sigara vb. materyallerin müsabaka öncesinde spor alanında bulunup bulunmadığı kontrol edilecek.

- Bunların spor alanlarına sokulmasını ve müsabaka alanına atılmasını önleyecek tedbirler alınacak. Uymayanlar hakkında ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem yapılacak. 

SOSYAL MEDYA YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

- Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Güvenlik Dairesi tarafından spor programları ve sosyal medya yakından takip edilecek, tahrik, küfür ve benzeri içerik tespiti durumunda gerekli işlemler başlatılmak üzere ilgili birimler ivedilikle harekete geçirilecek.