Sri Lanka'da 2 ayda 8 bin 904 dang humması vakası!

Sri Lanka Salgın Hastalıklar Birimi, Sri Lanka'da yılbaşından bu yana 8 bin 904 dang humması vakasının tespit edildiğini açıkladı.06-03-2019 00:36

Sri Lanka Salgın Hastalıklar Birimi tarafından yapılan açıklamada, ülkede 2019'un ilk iki ayında 8 bin 904 kişide dang humması görüldüğü kaydedildi. Şinhua'nın haberine göre, bunlardan 2 bin 17'sinin başkent Kolombo'da tespit edildiği belirtildi.

Sri Lanka'da geçen yıl dang humması nedeniyle en az 52 kişi hayatını kaybetmişti.

DANG HUMMASI NEDİR?

Dang humması virüsü, insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşıyor. Kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe sebebiyet veren hastalık, bazı vakalarda ölümcül olabiliyor. Vakalar, genellikle yağış mevsimleri olarak bilinen haziran ve eylül ile aralık ve mart aylarında artış gösteriyor. Bilim adamları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğunu belirtiyor.

Hastalığı bulaştıran sivrisinek türünün su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle özellikle sanayi çevrelerinde çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerekiyor. (AA)