Sri Lanka, IŞİD katliamlarının ardından burkayı yasakladı

Sri Lanka hükümeti, katliamların ardından burka yasağı getirdi.29-04-2019 09:01

Sri Lanka'da IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıların ardından ülke genelinde vatandaşların kimliklerinin tespit edilmesini engelleyecek şekilde yüzünü kapatan ve güvenlik riski teşkil eden her türlü giysinin yasaklandığı bildirildi. Saldırganlarla işbirliği yapan bir kadının olay yerinden burka giyerek kaçtığı iddia ediliyordu. Burka ve yüzü örten kıyafetlere yönelik yasak, bugünden itibaren yürürlüğe konuldu.

Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre söz konusu yasağın, geçen hafta düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında gündeme getirildiği ifade edildi.

Sri Lanka'da geçen pazar, Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti. Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu. 

Sri Lanka yönetimi, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 

Hükümet, Paskalya gününde yaşanan saldırılardan Ulusal Tevhid Cemaati adlı yerel terör örgütünü sorumlu tutmuştu. Sağlık Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rajitha Senaratne, örgütün saldırıları uluslararası bir terör şebekesinin desteğiyle gerçekleştirdiğinden şüphelenildiğini ifade etmişti. 

Bombalı saldırıları cihatçı terör örgütü IŞİD üstlenmişti.