Sözleşmeli öğretmen atamaları tarihi açıklandı

Sözleşmeli öğretmenlik için 5 Şubat'ta başlayan sözlü mülakatlar 22 Şubat'ta sona erecek. Mülakat sonuçlarının açıklanacağı ve atamaların yapılacağı tarihler duyuruldu20-02-2020 16:31

6-10 Ocak tarihleri arasında alınan sözleşmeli öğretmenlik başvurularının ardından 5 Şubat'ta sözlü mülakatlar başlamıştı. 22 Şubat'ta sona erecek mülakatların sonuçları 25 Şubat'ta açıklanacak, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar ise 26-28 Şubat tarihlerinde yapılabilecek. 

ATAMA TERCİHLERİ 9-13 MART TARİHLERİNDE 

MEB'in yayınladığı duyuruda sözleşmeli öğretmenlik tercih atamalarının 9-13 tarihleri arasında yapılacağı bildirilirken, atama sonuçlarının 18 Mart tarihinde açıklanacağı bilgisi yer aldı. Duyuruya göre itirazlar ise sınav merkezi olan il millî eğitim müdürlüğü aracılığıyla sınava girdiği sözlü sınav komisyonuna iletilecek ve sözlü sınav komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeler ardından ilgililerine bildirilecek.  

MEB'in duyurusunda tercihlere ilişkin maddeler şu şekilde: 

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.  

Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.

Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.

Adaylar tercih dışı seçenek olarak;

“Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”, “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir. Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

ATAMALAR

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Sözlü sınav puanının eşitliği halinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı durumunda diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, eşitliğin bozulmaması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.

Atamalara ilişkin kılavuza buradan ulaşılabilir:  MEB Sözleşmeli Öğretmen Ataması