Soylu'yu eleştirenlere 'zehir' tavsiye etti, soruşturma başlatılmadı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 'zehir' tavsiye eden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kemalettin Aydın hakkında soruşturma başlatılmadı.01-09-2021 09:09

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, AKP’nin Siyasi Erdem ve Etik Kurul Başkanı da olan Rektör Yardımcısı Kemalettin Aydın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirenlere “köpek zehri” tavsiye etmesiyle gündeme gelmişti. Aydın hakkında soruşturma başlatılmadı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘’İktidar güdümünde bir akademi yaratmaya çalışanlar, harekete dahi geçemiyor” dedi.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre; Özel’in eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini, Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Cevdet Erdöl yanıtladı.

'ÜYEMİZ HAKKINDA HERHANGİ BİR İNCELEME YAPILMAMIŞTIR'

Eski AKP Milletvekili olan Rektör Erdöl, “Yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının özel hayatında kendilerine ait sosyal medya araçlarında yaptığı açıklamalar yükseköğretim kurumunda yürütülen iş ve işlemlerle alakalı olmadığı sürece şahısları bağlayan eylemlerden kabul edildiği için ve de disiplin cezası verilecek filler içerisinde yer almadığından dolayı adı geçen öğretim üyemiz hakkında herhangi bir inceleme soruşturması yapılmamıştır” dedi. 

'ÜLKENİN SAYGIN AKADEMİSYENLERİ BİR BİLDİRİYE İMZA ATTIKLARI İÇİN GÖREVDEN ALINIYOR'

Erdöl’ün yanıtını değerlendiren Özel, sosyal medyadan en ufak bir görüş beyanına dahi soruşturma açıldığına dikkat çekerek, “Ülkenin saygın akademisyenleri bir bildiriye imza attıkları için görevden alınıyor. Ancak AKP’li bir rektör yardımcısının iktidar partisine muhalif kesimler için köpek zehri tavsiyesi bugüne kadar bir adli soruşturmanın konusu olmadı, bir idari soruşturmanın konusu da olmayacağı anlaşılıyor’’ dedi.

İktidar partisi güdümünde bir akademi yaratmaya çalışanların, insanlara köpek zehri tavsiyesi karşısında harekete dahi geçemediğini belirten Özel, Erdöl’ün yanıtının, Prof. Aydın’ın paylaşımlarını sahiplendiğini ortaya koyduğunu söyledi.