Soylu'nun 'seyahatlerinde gözaltına alınabilirler' dediği Almanların yüzde 80'i Türkiye'ye gelmek istemiyor

İçişleri Bakanı Soylu'nun Almanların Türkiye’ye seyahatlerinde gözaltına alınabileceğine yönelik açıklamalarının ardından Almanya'da yapılan bir ankete göre Almanların yaklaşık yüzde 80'inin ‘Türkiye’deki siyasi durum nedeniyle’ ülkeye seyahat etmek istemediği ortaya çıktı.13-03-2019 14:03

Almanya'da yapılan bir ankete göre Almanların yaklaşık yüzde 80'inin ‘Türkiye’deki siyasi durum nedeniyle’ ülkeye seyahat etmek istemediği ortaya çıktı.

Almanya’da yayımlanan Tagesspiegel gazetesinin yaptırdığı ankete göre Almanların yaklaşık yüzde 80’i Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünmediğini söyledi. Yüzde 66,8’i ise kesinlikle Türkiye’ye gelmeyeceğini belirtti.

ANKETE 5 BİN 47 KİŞİ KATILDI

DW Türkçe'de yer alan habere göre, soru sorulan her beş kişiden birinin yaşanan gelişmelerden etkilenmediğini ve Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünebileceğini söylediği anket, Civey araştırma şirketi tarafından 6 Mart-12 Mart tarihleri arasında 5 bin 47 kişinin katılımıyla yapıldı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 yılında Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 26 artış göstererek 4,5 milyona ulaşmıştı. Türkiye, Almanlar için İspanya ve Yunanistan’ın ardından en çok tercih edilen yurt dışı tatil rotası konumunda bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Almanya-Türkiye ilişkileri son günlerde Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Almanların Türkiye’ye seyahatlerinde gözaltına alınabileceğine yönelik açıklamaları ve Alman gazetecilerin basın kartlarının süresinin uzatılmaması nedeniyle gerilmişti.

İçişleri Bakanı Soylu 3 Mart pazar günü yaptığı açıklamada, “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içeri girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil” demişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı bunun üzerine Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyelerini güncellemiş, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında yayınlanan Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyelerinde “Türk hükümetinin, Alman medyasının temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik yeni tedbirler almasının ihtimal dışı bırakılamayacağı” ifadesi yer almıştı.