Soylu’dan tarikat savunması: Yalandır, provokasyondur

İçişleri Bakanı, tarikatçıların devletin farklı noktalarına sızdığı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, tarikatların geleneklerinin ve kültürlerinin bir parçası olduğunu savundu.11-10-2020 11:16

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çeşitli tarikat ve cemaatlerin devlete sızdığı ve yöneticilik yaptığı yönündeki tartışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında tarikatların kültürel bir değer olduğunu iddia eden Soylu şunları söyledi:

Belirli grupların demokrasi ve hukuk sistemi dışında siyaseti, sermayeyi ve devleti etki altına alması, yönetmesi, belli yerlere sızarak güç devşirmeye çalışması kabul edilemez.

Kaldı ki, devletimizin hiçbir biriminde böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak inanç grupları -son günlerdeki yönlendirmeli tartışmalara değinerek söylüyorum- tarihsel sürecimizin geleneğimizin ve topraklarımızın bir kabulüdür.

Ayrıca bireysel olarak insanların inanç tercihlerinin olması, demokratik hayatın da doğal bir sonucudur. Fakat bireysel istismarlara veya inanç gruplarının istismarlarına nasıl müsaade edilemezse, bu istismarları fırsat bilip medeniyetimizin ve topraklarımızın değerlerine de saldırıya fırsat verilmeyecektir.

İçişleri Bakanı olarak söylüyorum: Herhangi bir inanç grubunun, devletin birtakım noktalarını yönettiği ve sızdığı değerlendirmeleri, başlı başına yeni bir istismar alanıdır ve doğru değildir. Yalandır. Provokasyondur.

SAYMAZ'IN İDDİALARI

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, dünkü köşe yazısında, Menzil tarikatının AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı'na özel ilgi gösterdiğini yazmış, ayrıca "Hak-Yol'cular Adalet Bakanlığı'na, İsmailağa'cılar Diyanet'e, Erenköy'cüler ticarete, Süleymancılar Kuran kursları ve öğrenci yurtlarına, Işık'çılar medyaya hükmediyor" ifadelerini kullanmıştı