Soylu, tüm acil çağrı numaralarının 112'de birleşeceğini duyurdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada acil çağrı numaralarının tamamının 112'de birleşeceğini açıkladı. Soylu, "2021 Haziran'da tüm acil çağrı numaralarını 112'de birleştireceğiz" şeklinde konuştu.19-08-2020 12:01

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD İl Müdürlüğü'nde, İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) tanıtım toplantısında konuştu. Acil çağrı numaralarına ilişkin açıklama yapan Soylu, "2021 Haziran'da tüm acil çağrı numaralarını 112'de birleştireceğiz" dedi.

Soylu konuşmasında depremlerdeki ağrı hasarlı binalar hakkında veriler paylaşırken "Arabalarımızı yenilemek için gayret ettiğimiz kadar binalarımızı yenilemek için gayret etmezsek bu doğru olmaz" şeklinde konuştu.

Soylu şunları söyledi:

"Sizlerle ilginç bir araştırma bulgusunu paylaşmak isterim. Depremde Avcılar'da hasar gören 98 binanın yüzde 40'ı 90'lı yıllarda inşa edilmiş. 2011'deki Van depreminde İpekyolu'da ağır hasarlı binaların da yüzde 62'si 90'lı yıllarda yapılan binalar. Elazığ depreminde zarar gören mahallelerde verileri incelenen 47 binanın yüzde 60'ı da aynı binalar. Bu ve benzeri kriterlere göre şehirlerimizin risk raporlarını oluşturmalı ve buradan bize düşen görevleri hızlıca yerine getirebilmeliyiz. Ben lafımı ağzında ezen biri değilim. Arabalarımızı yenilemek için gayret ettiğimiz kadar binalarımızı yenilemek için gayret etmezsek bu doğru olmaz"