Soylu: Suriyelileri sınır dışı yapabilecek kabiliyete ve hakka sahip değiliz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçici koruma statüsü olan Suriyelilerin ve ikamet izniyle Türkiye'de yaşayan yabancıların sınır dışı edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.28-07-2019 23:28

Süleyman Soylu, 'Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'ni ziyaret etti. Ziyaret sonrası basın toplantısı düzenleyen Soylu, geçici koruma statüsü olan Suriyelilerin ve ikamet izniyle Türkiye'de yaşayan yabancıların sınır dışı edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

"Son günlerde özellikle İstanbul üzerinden yürütülen bu konu tamamen düzensiz ve kaçak göç ile ilgili yürütülen bir konudur" diyen Soylu, "Geçici koruma statüsündeki hiçbir Suriyelinin, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizde bulunan bir yabancının veya ikamet izniyle ülkemizde bulunan bir kişinin sınır dışı edilmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir, kabul edilebilir değildir. Bunu yapabilecek kabiliyete ve hakka da sahip değiliz. Ne böyle bir isteğimiz ne böyle bir eylemimiz var" ifadelerni kullandı.

'2016'DAN BERİ ANTALYA VE İSTANBUL KAYIT İŞLEMLERİNE KAPALI'

Süleyman Soylu, "15 günde haklarında işlem yapılan yabancıların yüzde 90'ından fazlası Suriye uyruklularının dışından oluşmaktadır. İstanbul'da yaşayan ve başka bir ilde kayıtlı bulunan Suriyelilere belli bir süre verildi. Belirli bir süre verildiği için onlara şu an bir işlem yapılmıyor. Aynı zamanda kayıtlı olmayan, yani kaçak olarak şehirlerinize gelmiş Suriyeliler ile ilgili de kayıt işlemleri devam ediyor. 2016 yılından beri Antalya ve İstanbul kayıt işlemlerine kapalı. Bu vilayetlere kayıt almıyoruz. Bu sebeple İstanbul'da bulunan kayıtsız Suriyelileri tespit ettiğimiz zaman sistematiğimiz gereği önce bir kampa götürüp kayıt ediyoruz. Daha sonra hangi şehre gitmek istediğini soruyoruz ve gönderiyoruz. Bu kadar basit bir işlem" dedi.

'2 BİN GÖÇMEN YAKALANDI'

Türkiye'de günde 2 bin göçmenin yakalandığını belirten Bakan Soylu, "Sokakta gördüğümüz her yabancı Suriyeliyi göçmen değildir. Bunların öğretmeni, doktoru, iş adamı, mühendisi ve hizmetlisi var. Burada bir istismar oluşturmak isteyenler, rant oluşturmak istiyor. Avrupa'da olağanüstü bir yabancı düşmanlığı var ve yükseliyor. Tek dertleri bunu Türkiye'ye taşımak ve özellikle Orta Doğu politikamıza çeltik atmaya çalışanlar Orta Doğu mahreçli bu işi karıştıranlar var'' diye konuştu.

'KAYITLI SURİYELİLERİN BİYOMETRİK BİLGİLERİ VAR'

Türkiye'de kayıtlı olarak ikamet eden tüm Suriyelilerin biyometrik bilgilerinin olduğunu belirten Soylu, bu bilgilere bazı ülkelerin ulaşmak istediğini iddia etti: "Türk vatandaşlarının bile biyometrik bilgileri yokken, Suriyeli kardeşlerimizin bilgileri vardır. Ve enteresan bir konu daha var, bu biyometrik bilgilerin peşinde dünyanın akıllı ülkeleri dolaşmaktadır. Bir taraftan doğu ve güney sınırlarımızdan kaçak göç içeri girmeye çalışıyor. Diğer taraftan da Türkiye cazibeli bir geçiş yolu olmasın diye hem karadan, hem denizden geçişleri engellemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sadece yılbaşından itibaren Edirne'de 57 bin göçmen yakalandı."