Soylu 'polislere zorunlu bağış' yazısını doğruladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı yardım kampanyasına ilişkin 'polislerden zorunlu bağış baskısı' iddialarını yanıtladı.06-04-2020 10:01

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında destek paketi beklenirken, halktan para isteyerek “Biz Bize Yeteriz” sloganıyla kampanya başlatıldığını duyurmuştu.

Kampanya ile ilgili ‘zorunlu’ bağış tartışmaları yaşanırken, bu çerçeveye polislerin de dahil edildiği iddiası gündeme geldi.

Gazeteci Fatih Portakal, sosyal medya hesabından polislerin maaşlarından zorunlu bağış kesintisi olacağını iddia etti.

Her rütbeden farklı meblağların tahsil edileceğini savunan Portakal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Milli kampanyanın emniyet tarifesi: Polis memurları 100, komiser/amir 150, 4-3-2'nci derece müdürler 250, 1'incisi sınıf müdür 500 TL. Dilekçe doldurmaları istenmiş. 15'inde maaşlarından kesilecek."

SOYLU DOĞRULADI

Sözcü'den Deniz Zeyrek'in haberine göre, o dilekçelerin, İçişleri Bakanlığı'nın ya da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün merkezi olarak yaptığı bir şey olmadığını kaydeden Soylu şunları söyledi:

"İllerin hatta bölümlerin de kendi aralarında yaptığı şeyler. Devletin yasal bir kampanyası var ve teşkilat içinde bu şekilde destekte bulunmak isteyen arkadaşlar olabilir. Ben buna karışmam. Ancak hiçbir polis de bunu imzalamak zorunda değil."