Soylu: İşkenceye sıfır tolerans bizim ilkemizdir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da bir polis memurunun öldürülmesi üzerine katil zanlısının emniyetteki işkence fotoğraflarının yayınlanmasına karşı ''İşkenceye sıfır tolerans bizim ilkemizdir'' dedi.03-06-2020 10:36

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'yle yaptığı telefon görüşmesinde son dönemde camiden Çav Bella çalınması ve Diyarbakır'da bir polis memurunun öldürülmesi üzerine katil zanlısının emniyetteki işkence fotoğraflarının yayınlanmasını değerlendirerek ''İşkenceye sıfır tolerans bizim ilkemizdir'' dedi.

Abdulkadir Selvi, Süleyman Soylu'yla yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

''Toplumun sinir uçlarını hedef alıyorlar'' ifadelerini kullanan Soylu'nun Selvi'ye yaptığı açıklamayı içeren köşe yazısından öne çıkanlar şu şekilde:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradım. Üst üste gelen bu provokasyonları sordum. Çok net konuştu. “Bunu üç kelime ile ifade edebiliriz: Birliğe ve başarıya hasetlik. Türkiye, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin de ferasetiyle iyi bir dönem geçirdi. Diğer ülkelere baktığımızda Türkiye’nin çok iyi yönettiği bir dönem oldu. Şimdi bunu bulandırmak, birtakım dezenformasyonlarla, provokatif adımlarla ortalığı karıştırmak isteyenler olabilir” dedi.

ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA

İktidarın aynı zamanda bu tür provokasyonları önleme gibi bir görevi var. Ancak bu mücadele nasıl yapılacak? İçişleri Bakanı Soylu, üç noktanın altını çizdi.

“1- Türkiye bir hukuk devletidir. Devletimizin gücü hukukunun üstünlüğüdür.

2- İşkenceye sıfır tolerans bizim ilkemizdir.

3- Terörle, suçla ve suçlularla nasıl mücadele ediyorsak, provokasyonla mücadele etmek ve vatandaşımızı doğru bilgilendirmek bizim sorumluluğumuzdur.”

Türkiye tehlikenin farkında. Bakan Soylu’nun sözleri de onu ortaya koyuyor: “Bu konuda Türkiye’nin geldiği nokta çok üst bir noktadır. ‘Bu iklimi bozabilir miyim’ diyenler ise elbette ki beyhude bir çırpınış içerisindedirler.”

DİYARBAKIR'DAKİ İŞKENCE GÖRÜNTÜLERİ

Diyarbakır’da polis memuru Atakan Arslan’ı öldürdüğü iddia edilen bir kişi gözaltına alındıktan sonra ‘işkence’ edildiğine dair fotoğraflar ortaya çıktı. 

Birinci fotoğrafta M.E.C., gözaltına alındıktan sonra, polis aracında iki polis arasında otururken görüntüleniyor. İkinci fotoğrafta ise M.E.C., bir odada yüzükoyun yere yatırılmış ve üzerindeki kıyafetlerinin olmadığı görülüyor. Fotoğraf kadrajında polis jopunun da olduğu görülürken, odada sadece ayakları görünen 3 kişi bulunuyor. Bu üç kişiden birinin M.E.C.’nin sırtına bastığı da görüntüde yer alıyor.

İşkenceye ilişkin video da paylaşıldı ancak daha sonra video silindi.