Soylu: Evi yıkılanlara toplam 41 bin lira verilecek

Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin konuşan Soylu, ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verileceğini duyurdu.27-01-2020 12:19

İçişleri Bakanı Soylu, "Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Ocak akşamı meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin, bugün itibarıyla hem Malatya'da, hem de Elazığ'da kamu kurumlarının çalışmaya başladığını duyurdu.

Soylu, Elazığ'da şu ana kadar 45 barınma alanının belirlendiğini, buralarda ihtiyaçların karşılandığını belirtti. Bakan Soylu, Elazığ merkez Aşağı Holpenk'te 1000 konteynerlik geçici konaklama merkezinin yapımına başlandığını söyledi. 

ACİL YARDIM ÖDENEĞİ 41 BİN LİRA

Soylu, şöyle devam etti:

"Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek. Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz."

KÖYLERDEKİ YIKIM İÇİN 16 BİN LİRA

Soylu, köylerde yıkılan evler için de 16 bin lira destek vereceklerini bildirdi.

KOCA: HASTANELERDE 86 YARALIMIZ VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da "Hastanelerde yatarak veya yoğun bakımda tedavileri devam eden 86 yaralımız var" dedi.