Soy sorgulama işlemi yeni bir seçim hilesi mi?

“Alt-Üst Soy Bilgileri ile nüfus kayıtlarında hile yaparak ölülere tekrar oy kullandırmanın önünü açıyorlar.”26-02-2018 14:11

Meryem Yıldırım / @meryem_yildrim

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e-devlet üzerinden başlattığı Alt-Üst Soy Sorgulama hizmetinin yeni bir seçim hilesi olduğu iddia edildi.

İddiayı, CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen TBMM’ye verdiği bir soru önergesiyle gündeme getirdi.

“Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Alt-Üst Soy Bilgileri kayıtlarına göre en uzun yaşayan insanlar Türkiye’de” diyen CHP’li Pekşen, söz konusu uygulamanın ‘seçim hilesi’ olduğunu öne sürdü.

‘ÖLÜLER, BU KAYITLARA GÖRE OY KULLANACAK’

“Gerçek şu ki; seçim hileleri bu kayıtlar üzerinden yapıldı, bu kayıtlar üzerinden ölülere oy kullandırıldı” diyen Pekşen, şöyle devam etti: “Gördük ki neredeyse herkesin ailesinde gerçekte yüz yıl önce vefat etmiş bir veya birkaç kişi nüfus kayıtlarında yaşıyor. ‘Mezardan ölüleri kaldırıp oy kullandırmak lazım’ demişti Muhterem Hoca Efendileri, evet o gün oy veren ölüler bu kayıtlara göre bir dahaki seçimlerde de oy kullanacak.”

‘VATANDAŞIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE’

Kişisel Verilerin Korunması Yasası gereğince her vatandaşın elektronik ortamda saklanması gereken bilgilerin deşifre edildiğini söyleyen Pekşen, “Bu verilerin açıklanmasıyla vatandaşların mal ve can güvenliği tehlikeye girmiştir. Deşifre edilen bu bilgiler sosyal ve kültürel hayatı etkileyecek, yurttaşlık barışını bozabilecek nitelikteki bilgilerdir. Ayrıca vatandaşların kişisel verilerinin bu şekilde ortaya dökülmesiyle, bu bilgiler üzerine inşa edilen bankacılık sistemi ve vatandaşların bankacılık işlemleri büyük bir risk altına girmiştir. Bu bilgiler kullanılarak yapılacak dolandırıcılıklarda sorumlu vatandaş olmayacaktır. Bu bilgileri kim ortalığa saçtıysa bu tür işlemlerden doğan zararları da onlar karşılamalıdır” ifadelerini kullandı.

SÜLEYMAN SOYLU’YA SORDU: YAŞAMAYANLAR NEDEN SAĞ GÖSTERİLİYOR?

Pekşen, söz konusu soy sorgulama hizmetine ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplanması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

"1) Yıllar önce hayatını kaybetmiş, gerçekte yaşamayan vatandaşlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Alt-Üst Soy nüfus kayıtlarında nasıl sağ olarak yer almaktadır?

2) Yıllar önce hayatını kaybetmiş bu vatandaşlar nüfus kütüğünden düşürülmüş müdür, eğer düşürüldüler ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Alt-Üst Soy Bilgileri listesinde neden sağ olarak görünmektedirler, düşürülmediler ise neden düşürülmemişlerdir?

'ÖLÜLERE NASIL OY KULLANMA HAKKI VERİLMİŞTİR?'

3) Hayatını kaybeden bu vatandaşlar daha önce nüfus kütüğünden düşürülmüş ancak daha sonra tekrar sağ olarak kayıtlara alınmış mıdır?

4) Uzun zaman önce hayatını kaybetmiş ancak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Alt-Üst Soy Bilgileri listesinde sağ görünen bu vatandaşların oy kullanma hakkı var mıdır, oy kullanma hakları var ise hayatını kaybetmiş insanlara nasıl oy kullanma hakkı verilmiştir, oy kullanma hakları yoksa kayıtlarda sağ görünen insanlara neden oy kullanma hakkı verilmemiştir?

'SAĞ GÖSTERİLEN KAÇ KİŞİ, 2002-2017 ARASINDAKİ SEÇİM VE REFERANDUMLARINDA OY KULLANMIŞ?'

5) Geçmiş seçimlerde bu kişiler için seçmen kartı düzenlenmiş midir, düzenlenmiş ise kaç kişi için seçmen kartı düzenlenmiştir, bu kişilerden kaç tanesi 2002 – 2017 yılları arasında yapılan seçim ve referandumlarda oy kullanmış görünmektedir?

6) Önümüzdeki seçim süreci içinde bahse konu gerçeklerle ilgisi olmayan bilgiler esas alınarak seçmen kartları tanzimi yapılacak mıdır?

'YURTTAŞ BİLGİLERİNİN DEŞİFRE EDİLMESİNİN AMACI NEDİR?'

7) Kişisel Verilerin Korunması Yasası gereğince her vatandaşın elektronik ortamda saklanması gereken ve deşifresi halinde mal ve can güvenliğini tehlikeye atabilecek, sosyal ve kültürel hayatı etkileyecek, yurttaşlık barışını bozabilecek nitelikteki bilgilerin deşifre edilmesinin ve kamuoyu ile paylaşılmasının amacı nedir?

'VERİLERİN PAYLAŞIMINA DAİR VERİLMİŞ BİR KURUL KARARI VAR MI?'

8) Bu verilerin paylaşılması yönünde Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nun herhangi bir kararı var mıdır, yoksa bu verileri paylaşarak kişilerin güvenliğini riske atanlar hakkında hukuki ya da idari bir soruşturma başlatılmış mıdır, başlatılmadıysa neden başlatılmamıştır?

'VATANDAŞIN ZARARINA NEDEN OLACAK İŞLEMLERİN SORUMLUSU KİM OLACAK?' 

9) Vatandaşların kişisel verilerinin bu şekilde ortaya dökülmesiyle, bu bilgiler üzerine inşa edilen bankacılık sistemi ve vatandaşların bankacılık işlemleri büyük bir risk altına girmiştir. Bu zafiyet nedeniyle kötü niyetli kişiler tarafından vatandaşların zararına neden olacak işlemlerin sorumlusu kim olacaktır, bu tür işlemlerden doğan zararların tazmini kim tarafından karşılanacaktır?”