‘Sosyal medyada yalan haber tarihe karışacak’

Hürriyet yazarı Ayşe Arman’ın uzman bir analistle yaptığı röportaja göre, üzerinde çalışılan yeni bir uygulamayla sosyal medyada aralarında siyasetin de olduğu yalan haberlerin tarihe karışacağını yazdı.



03-08-2018 07:43

İleri Haber

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ayşe Arman New York New York’ta faaliyet yürüten sosyal medya uzmanı İlter Özekici ile yaptığı röportajda, sosyal medyanın en güncel sorunu olan yalan haberlerin, tarihe karışacağını yazdı.

Arman’ın yazısında aktardığı ilgili kısım şöyle:

“İlter Özekici, New York’ta yaşayan genç bir sosyal medya analisti.

Biliyorsunuz, yeni bağımlılığımız sosyal medya. Elimizdeki akıllı telefonlar, bedenimizin uzantısı gibi. Kafamızı kaldıramıyoruz. Özekici’yle büyük resme baktık, sosyal medya platformlarının işleyişini ve 2022’den sonra öngörülen geleceğini konuştuk...

Sosyal medyada önümüzdeki günlerde yeni bir şey başlayacak; ‘Fact-check...Nedir bu?

Sahte haberciliği önlemek için Facebook’un üçüncü parti bir platformla çalıştığı yeni bir özellik. Sosyal medyada dolaşan sahte haber, sahte fotoğraf ve video gibi içerikleri önlemek için geliştirilmiş bir uygulama. Amaç insanların manipüle edilmesini önlemek. Yani sosyal medyada okuduğumuz haberin yalan haber olup olmadığına anlayabileceğiz. Artık daha detaylı bir şekilde kontrol edilecek.

Yani yalan siyasi haberler de mi yapılamayacak mı?

Haber yapılabilir ama doğruluğuna göre, akıştan azalacak, azalarak da yok olacak! Aynı zamanda haberi yapanların da yapmaya devam ettiği sürece, içerikleri gün geçtikçe daha az insana ulaşacak. Ne zaman tekrar doğru olan haberler yapılmaya başlarsa o zaman, kredibiliteleri yükselecek ve eski ulaşım seviyelerine tekrar geri dönebilecekler. Mark Zuckerberg, son zamanlarda veri skandalları ve seçimlerin etkilenmesiyle gündemde. Bu yüzden de platformu herkes için daha objektif bir hale sokmak için adımlar atıyor.”