Sosyal medya fenomeni Murat Övüç hakkında hapis cezası istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Murat Övüç hakkında, Ermenilere karşı yaptığı paylaşım gerekçesiyle hazırlanan iddianamede hapis cezası istedi.12-06-2020 13:30

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya fenomeni Murat Övüç hakkında, 'halkı kin düşmanlığa tahrik veya alenen aşağılama' suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İddianamede, Murat Övüç'ün Instagram hesabından ABD'de magazin dünyasının öne çıkan isimlerinden Kim Kardashian'ın sözlerine yönelik Ermenilerle ilgili bir paylaşım yaptığını anlatılarak, Övüç'ün 'halkı kin düşmanlığa tahrik veya alenen aşağılama' suçundan cezalandırılması istendi. İddianame, İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

'KENDİ ÜLKEMDEKİ ERMENİLERE KARŞI SÖYLEMEDİM'

Hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren Övüç, "Kendi ülkemdeki Ermeni vatandaşlarımıza karşı kesinlikle böyle bir söylemim yoktur. Zaten daha sonra da bu hususta sosyal medyada bazı çevrelerin konuşmalarımı çarpıtmış olmaları sebebiyle beyanatta bulundum. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda takipsizlik kararı verilmesini talep ediyorum" demişti. (DHA)