'Soruşturma açtılar ama ne çıkar ki... Bundan önce ne çıkmış ki?'

Sakarya'da havai fişek fabrikasının patlamasının ardından ailelerin hastane önünde bekleyişi devam ediyor. İleri Haber olarak bekleyişlerini sürdüren ailelerin yaşadıklarına tanık olduk. 05-07-2020 10:57

Sinan Can Kılıç / Sakarya

Sakarya'nın Hendek ilçesinde en az 4 kişinin hayatını kaybettiği, hâlâ bulunamayan işçilerin olduğu ve 114 işçinin yaralandığı havai fişek fabrikası patlamasının ardından, acılı ailelerin Hendek Devlet Hastanesi önünde bekleyişleri devam ediyor. Açıklanan resmi rakamların aksine, hastane önünde yaklaşık 10 ailenin kimlik tespiti için beklemesi ise ayrıca dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıllarda da defalarca patlamasına ve işçilerin hayatını kaybetmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı fabrikada çalışan işçiler, yaşam ve ölüm arasında sıkışmışken, MÜSİAD yandaş patronlar için 'dayanışma ve moral yemeği' düzenlenmişti. 

Peki patlamanın ardından, patronların 'moral bulduğu' sırada fabrikada çalışan işçilerin aileleri ne yapıyordu?

İleri Haber olarak Hendek Devlet Hastanesi önünde bekleyişlerini sürdüren ailelerin yaşadıklarına tanık olduk:

'HASTANE BAHÇESİNDE 50 KADAR İŞÇİ YAKINI VARDI'

"Hastaneye vardığımızdan beri önündeki bahçede yaklaşık 50 kadar işçi yakını vardı. Hepsi kümelenmiş, bir araya gelmiş ağaçların altında bekleşiyorlar. Sağda bir aile, -vefat haberini aldığı çok belli- yüksek sesle ağlayıp veryansın ediyor. Kadın, 'abim, abim' diyor da başka bir şey demiyor. 'Daha çok gençti, yaralıların arasında olsaydın keşke, nasıl dayanırım, abim, abim' Sesi hıçkırıkla beraber çıkıyor, pek bir şey anlaşılmıyor.

'BEDENİ TANINMAZ HALDE'

Sonra aniden, öteden bir yaşlı kadın daha geldi, ayakta zor duruyor. Altına bir sandalye veriyorlar, oturuyor. 'Allahtan, Allahtan" diye inliyor. Ağlaması hiç durmuyor.

Akşama doğru güneş batarken herkes arabasını çekiyor kalabağın önüne, acılı, ağlamaklı insanları teker teker alıp götürüyor. Artık tek tük insan kaldı, son aile çocuğunun cenazesini alabilmek için savcı raporu bekliyor. Utana sıkıla yanlarına sokuluyorum, işçi yakınlarından biri, patlamada hayatını kaybeden bir işçinin bedeninin tanınamaz halde olduğunu söylüyor. Kadınlar ölüm acısının verdiği hüzünle bu dünyadan kopmuşlar sanki, kıpkırmızı yüzleriyle ağlıyorlar sadece.

'SORUŞTURMA AÇTILAR AMA NE ÇIKAR Kİ'

Bir yaşlı adam, 'Daha önce de patlamış, hem de kaç kere, demek ki denetim, iş güvenliği yok' deyip, "Soruşturma açtılar mı?" diye soruyor. Yanındaki, 'Açtılar açtılar ama ne çıkar ki... Bundan önce ne çıkmış ki?" İnsanlar çaresiz."