Son 10 yılın tüm sınavları incelemeye alındı

ÖSYM, son 10 yılda yapılan tüm sınavları incelemeye aldı.13-11-2017 12:05

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada, son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detaylı incelemeler yapmak üzere Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurulduğu bildirdi.

Yeni kurulan Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi'nde ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavların inceleneceği açıkladı. Birimin "ihbarları değerlendireceğini" ve "her bir adaya yönelik kapsamlı analizler yaparak olağandışı bulguları tespit edeceğini" belirten Özer, şöyle konuştu:

"Bu bağlamda her bir sınav için tüm sınav merkezlerine yönelik derinlemesine olağan dışılık analizi yapılacak. Aynı zamanda biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğini tespit edebileceğiz. Söz konusu birim, ihbarları değerlendireceği gibi her bir adaya yönelik kapsamlı analizler yaparak olağandışı bulguları tespit edecek. Birimde, her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlarda sınav sonuçları değerlendirilecek ve olağan dışı bir bulguya rastlanması halinde adayların eşdeğer sınava çağrılması için gerekli süreç de yönetilecek."

"OLAĞANDIŞI DURUMDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

AA'nın aktardığına göre Özer, söz konusu birimin ilk olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmalara konu sınavları analiz etmeye başladığını belirtti.

Analizlerin kasım ayı sonu itibarıyla bitirileceğini açıklayan Özer, "Sonra soruşturma olup olmadığına bakmaksızın son 10 yılın tüm sınavlarının olağan dışılık raporlarını hazırlayacağız. Olağan dışı bir durum tespit edilmesi durumunda suç duyurularında bulunacağız" diye konuştu.

"34 JOKER ADAY BELİRLENDİ"

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, süreçte elde edilecek bulgulara göre 10 yıllık inceleme süresinin genişletilebileceğini söyledi.

Birime bağlı komisyonların çalışmaları sonucunda şu ana kadar 34 "joker aday" belirlediklerini ifade eden Özer, "43 adayın sınav sonuçlarını iptal ettik ve toplam 77 kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca 21 adayı eşdeğer sınava çağırdık. Eşdeğer sınava katılan 6 adaydan 3'ünün sınavı geçersiz sayıldı. Sınav güvenliğine yönelik çalışmalarımız devam ediyor" dedi.