Soma’da '301+' fotoğraf sergisi

Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Uğur Günay Yavuz tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan “301+” Fotoğraf Sergisi 13-14 Mayıs 2016’da Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği’nde açıldı.13-05-2016 21:00
İleri Haber

13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde, 787 madencinin yer altında olduğu kömür madeninde Türkiye tarihinde en fazla sayıda ölümle sonuçlanan bir iş cinayeti meydana geldi ve resmi rakamlara göre 301 madenci hayatını kaybetti.

Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Uğur Günay Yavuz tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan “301+” Fotoğraf Sergisi Soma Katliamı’nda hayatını kaybedenler anısına 13-14 Mayıs 2016’da Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği’nde açıldı.

Serginin Soma dışında değişik yerlere de gidileceği ifade edilirken, yayınlanan bültende şunlar kaydedildi:

“301 rakamının ötesinde, babasız kalan 432 çocuk, kocasını kaybeden 255 kadın olduğunu, 301 madencinin anne ve babalarının evladını elleriyle toprağa verdiğini, gidenlerin ardından geride kalanların hayatta kalma çabasına tanıklık etmek ve bu tanıklığı paylaşmak bu fotoğraf projesinin başlıca amacıdır” ifadeleriyle kendini tanımlayan “301+” isimli fotoğraf projesinin çekimleri, 301 kişinin yaşamını yitirdiği ve iki yıl geçmesine rağmen mahkemeden mahkemeye hatırlanır hale gelen bu işçi katliamını gündemde tutmak amacıyla Türk Psikologlar Derneği ve Sosyal Haklar Derneği’nin de destekleriyle gerçekleştirildi.

Temmuz ve Ağustos 2015’te Soma, İstanbul, Kırkağaç, Akhisar ve Kınık’ta bulunan şehit madenci ailelerine yapılan ziyaretlerde yapılan fotoğraf çekimlerinden oluşmaktadır. İki aylık çalışma sürecinde yüzün üzerinde aileye ulaşılmış, altmış aileye ev ziyaretleri yapılmış ve bu ziyaretler sonucunda elli ailenin fotoğraf çekimleri yapılmıştır.

301 rakam değildir... 301+, Soma dışında yaşayan insanlara bunu göstermeyi amaçlayan bir fotoğraf projesidir. İlk olarak 13-14 Mayıs 2016’da Sosyal Haklar Derneği Soma Temsilciliği’nde açılan sergi buna benzer katliamların tekrar yaşanmaması, gerekli tedbirlerin alınması, katliamın nedenlerinin ortadan kaldırılması için Soma’nın unutulmaması, unutturulmaması adına ilerleyen aylarda farklı illerde de açılacaktır.”