Soma ve Aladağlı çocukların eserleri İstanbul'da sergilenecek

Soma ve Aladağ'da SHD tarafından düzenlenen yaz okulunda çocukların emek vererek meydana getirdiği eserler İstanbul'da sergilenecek.24-11-2017 14:09
İleri Haber

Sosyal Haklar Derneği (SHD) tarafından bu yıl Soma’da üçüncü, Aladağ’da ise ilk kez yapılan yaz okullarında çocukların yaptığı işler “Bizim Mahalle” adlı sergide Beyoğlu Mis Sokak’ta bulunan Birikimhane'de 26 Kasım ile 10 Aralık tarihleri arasında sergilenecek.

Her yıl yaz okulu sonrası yapılan serginin odağında bu yıl çocukların çizdiği iki mahalle var; “Cennet Mahallesi” ile “Arkadaşlık Mahallesi”.  Bu iki mahalle “iyi bir komşu kimdir” sorusunun yanıtını arayacak.

Serginin basın metninde şunlar dendi:

"Bu yaz okul sergisinde Aladağlı ve Somalı çocuklar, distopik bir gerçekliğin küçük insanları, ütopik olmasa da ideal mahalleler kurdular ve çizdiler; Cennet Mahalle ile Arkadaşlık Mahallesi… Mahalle sadece coğrafi bir alanı ifade etmez, aynı zamanda o mahallede oturan insanlar da demektir. Bizim mahalleler ise sadece orada oturan insanları değil, kedileri (karakedi ile karakediyi), köpekleri, kuşları, tavşanları, nehirdeki balıkları, ağaçları, hatta mahallenin sınırında başlayan ormanı ve o ormandaki geyikleri, zürafaları,  da ifade ediyor. Mahalle halkının insan olmayan canlılarla da “komşuluğu” samimi buralarda, onları da görecek sergimize gelenler. Birinde “saray” gibi bir hastane var mahallemizin, diğerinde müze, ikisi de ikisinindir de ama. Evleri boncukludur, parkı zıpzıplı, kitap, kalem, bir sürü çiçek ve sokakları “bolca” aydınlatan  “ev” lambaları ile doludur … “O” ağacın altındaki çardak herkesindir ve güneş gözlüklüdür güneş! Acılara rağmen mutludur insanlar, güler yüzler… 

İki mahallenin tam ortasında dernek binasının hemen yanında, mahallenin çocuklarının dileklerini fısıldadığı zeytin ağacının, dilek ağacının altında, çoluk çocuk, kadın erkek, kedi köpek hepsinin bir arada olduğu kafede çaya bekliyoruz sizi de, gelin siz de fısıldayın dileklerinizi, buluşsun dileklerimiz, gelin mahallemizde ağırlayalım sizi de... 26 Kasım Pazar saat 17:00’dan sonra söz vermeyin kimseye… "