Soma Katliamı'nın sorumlularına 'infaz paketi' tahliyesi

Mahkemenin, 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı'nda sorumluluğu olduğunu onadığı iki kişi, infaz paketi sayesinde hapisten çıkacak.02-09-2020 08:58

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın sorumlusu olan ve 18 yıl 9 ay ceza alan Akın Çelik ile Ertan Ersoy, AKP-MHP oylarıyla Meclis'ten geçirilen infaz paketi sayesinde önümüzdeki günlerde hapisten çıkacak.

Madenin patronu Can Gürkan'ın tahliye edildiği davada 18 yıl 9 ay hapis cezası alan Akın Çelik ve Ertan Ersoy'un hapiste kalacağı süre, geçen aylarda Meclis'ten geçirilen infaz düzenlemesinden önce 12 yıl 6 ay olarak hesaplanıyordu.

HAPİSTEN 2025'TE ÇIKMALARI GEREKİYORDU

Halk TV'den Can Bursalı'nın haberine göre; infaz düzenlemesinin yasalaşmasıyla, cezanın yarısında indirime gidildi, Çelik ve Ersoy'un hapiste kalacağı süre 9 yıl 4 aya düştü. Düzenlemeyle gelen bir defaya mahsus 3 yıllık denetimli serbestlikle ise, Akın Çelik ve Ertan Ersoy'un hapiste kalacağı süre 6 yıl 4 aya düşürüldü. Böylece, katliamda sorumluluğu olduğu mahkeme kararıyla onanan ve 16 Mayıs 2014'dan bu yana hapiste olan Çelik ile Ersoy, önümüzdeki günlerde cezalarını tamamlayarak hapisten çıkacak.

Akın Çelik ve Ertan Ersoy'un 2025 yılına kadar hapiste kalması gerekiyordu. Davadan hüküm giyen Ramazan Doğru ve İsmail Adalı'nın ise 2028'e kadar hapisten çıkamamaları gerekiyordu ancak onların da hapiste kalacağı süre azaldı ve 2022 yılında tahliye olacaklar.