‘Sol elle şeytanlar yemek yer’ diyen Diyanet’e Veli Saçılık’tan yanıt

 Sol elle yemek yenilmemesini istemeyen Diyanet skandal bir fetvaya daha imza atarak “Sol elle şeytanlar yemek yer” dedi.03-02-2018 13:19

Din İşleri Yüksek Kurulu, “Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna “Sol elle şeytanlar yemek yer” yanıtını verdi.

Cezaevinde kolu koparılan Yüksel Direnişçisi Veli Saçılık Diyanet'in fetvasında sosyal medya hesabından verdiği yanıtta,  "sol elle şeytanlar yemek yer" demiş. Benim sadece sol elim var :)" dedi.

'ŞEYTANLAR SOL ELLE YER’

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Diyanet’in internet sitesinde yer alan yanıtta şöyle denildi:

“Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir.

Hz. Peygamber'in sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur.”