Sokağa çıkma kısıtlamasında 'dur' ihtarına uymayan 20 yaşındaki genç vuruldu

Van'ın Erçek bölgesinde Mehmet Ali Nametoğlulları adlı gencin 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandığı belirtildi.08-02-2021 09:50

Van’ın İpekyolu ve Özalp ilçeleri arasında bulunan Erçek bölgesinde 20 yaşındaki Mehmet Ali Nametoğulları’nın 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle askerlerin açtığı ateşte yaralandığı iddia edildi. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altında alınan Nametoğulları’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu aktarıldı.

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre, gencin babası İskender Nametoğulları, olaya ilişkin şunları aktardı:

“Oğlum hasta olan ablasını almak için kente gidiyor. Giderken askeriyeyi görüyor ve o nedenle araçla yeniden dönüyor. Askeriyenin takip ettiğini görünce bir köyün içerisine giriyor. Takip devam edince kendisi de araçtan iniyor. Ellerini kaldırıyor. Önden ve arkadan ateş ediyorlar. Arkadan bir kurşun isabet ediyor. Sonrasında yaralı halde askerlerce alınarak hastaneye kaldırılıyor” dedi.

'ELLERİ HAVADAYKEN ATEŞ AÇILDI'

Konuya ilişkin açıklamada bulunan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ise, araç sigortası olmadığı ve sokağı çıkma yasağı nedeniyle endişelenip dur ihtarına uymayan Nametoğulları'nın askerlerin ateş açması sonucunda yaralandığını söyledi.

Araçtan inip ellerini havaya kaldırdıktan sonra askerin ateş açması sonucu sırtından vurulduğu öne sürülen Nametoğulları, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kaldırıldı.

'GEÇEN YIL 13 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ'

Güvenlik güçleri tarafından ateş etmek yerine farklı yöntemlere başvurulması gerektiğinin altını çizen Orhan, “Güvenlik güçleri cezasızlık nedeniyle rahatlıkla ateş edebiliyor. Geçen yıl 13 kişi bu nedenle yaşamını kaybederken 30 kişi de yaralandı. Güvenlik güçleri hakkında ise gerekli işlemler yapılmadı” diye konuştu.

“Yaşanılanlar ülkede insanların yaşam hakkının olmadığının bir göstergesi” diyen Orhan, “Umuyoruz ki yetkililer bu olayların üzerinde gerçekten yasal ve hukuki tüm süreçleri işletir gerekli yaptırımlar yapılır ve bu keyfiyet son bulur” ifadelerini kullandı.