Soğanın fiyatı %100 zamlandı: ‘Devlet soğan ithal edebilir’

Soğan ve patates fiyatları yeniden tırmanışa geçti. Soğanın kilosu pazarda 5 lira. Patates de 4 lirayı buldu. Toptancılara göre soğanın kilosu yılbaşında 10 lirayı bulabilir.19-11-2018 14:09

Toptancıların soğan fiyatlarındaki artış beklentisi, bu hafta pazar tezgahlarına yansırken, soğanın fiyatı, %100 artışla 2,5 liradan 5 liraya çıktı. Pazarcı esnafı, soğanın kilosunun yılbaşına kadar 10 lirayı bulacağını düşünüyor. Patatesin kilosu da 4 liraya ulaştı.

TOPTANCILAR: BAHARA KADAR DEVAM EDECEK

Toptancılar, ilkbahara yani yeni ürün çıkına kadar fiyat artışının devam edeceği görüşünde. Geçen haftaya göre, soğanın fiyatının 2 katına çıktığını belirten esnaflardan Muhammed Cullas, bu artışın gelecek hafta da devam edeceğini söyledi. Cullas, “Haftaya soğanın fiyatı 7 lirayı bulur. Ben hem üretiyorum hem satıyorum. Yağışlardaki düzensizliğe bağlı olarak üretici şebeke suyuyla tarlasını sulamak zorunda kaldı. Sular asitli olduğu için ürünlere zarar verdi. Bu yüzden soğanlar çürüdü. Ankara Polatlı’da yetiştirip burada satıyorum. Kış boyu Ankara’dan gelecek soğanlarda aynı sıkıntı yaşanır” dedi.

‘SOĞANIN KİLOSU YILBAŞINA 10 LİRA OLACAK’

Türkiye’de soğanın yüzde 60’ının Ankara Polatlı’dan karşılandığını belirten Fesih Kubay ise bu yıl aynı yerden aldıkları soğanın yarısının çürük çıktığını belirtti. Yılbaşına kalmadan soğanların tükenebileceğini savunan Kubay, kalan üründe de fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi ve ekledi: “Benim tahminlerime göre soğanın kilosu yılbaşına kadar 10 lirayı bulacak. Çünkü taze soğan en erken Mayıs’ta çıkıyor. Kalan 5 aylık sürede devlet bir tedbir almazsa soğanın durumu çok sıkıntılı.”

‘DEVLET SOĞAN İTHAL EDEBİLİR’

“Devlet ithalat kararı alıp dışarıdan soğan getirebilir. Ankara, Eskişehir ve Sivrihisar’da yetişen soğanlar hastalık çıktığı için çöpe gidiyor. Ben haftalık alıp halden getiriyorum. Haftada 2 ton alıyorum. Geçen sene de aynı miktarı çok daha ucuza alıyordum.” (DHA)