Slovenya’da bir otelde Yugoslavya Gizli Servisi'nin kullandığı dinleme odası bulundu

Slovenya’nın Postoyna kentindeki en ünlü otellerinden birisinde, restorasyon çalışmaları sırasında, gizli bir oda bulunduğu bildirildi.14-08-2019 12:03

Slovenya’nın Postoyna kentindeki en ünlü otellerinden birisinde, restorasyon çalışmaları sırasında, gizli bir oda bulunduğu bildirildi.

Haberrus'ta yer alan habere göre odanın, Yugoslavya'nın gizli servisleri tarafından aktif olarak kullanılığı belirtiliyor.

Haberleşme uzmanı Nicola Simica'ya göre, oda da bulunan ekipmanların çok farklı amaçlar için kullanılmak üzere düzenlendiği, çeşitli konularda bilgi toplamak, gizli dinleme yapmak ve elde edilen bilgilerin gizlice merkeze yollanmasının yanı sıra, askeri konularda da kullanılmak üzere özel olarak düzenlenmiş. Gizli dinleme odasında görev yapan ajanlar, ilgilendikleri kişilerin hareketlerini izlemiş, telefon konuşmalarını dinleyip kaydetmiş.

Slovenya'nın en büyük yeraltı mağarası olan Postojna Pit'in de yer aldığı Postoyna şehri, yüksek rütbeli askerlerin de aralarında olduğu bir çok turistin uğrak yeri olarak biliniyordu.

Bölge sakinleri, Postoyna’nın eski Yugoslavya'da stratejik bir şehir olduğunu, Batı Avrupa'dan Doğu'ya en kısa geçiş yolları üzerinde kurulduğu için, Doğu Avrupa'da en çok ziyaret edilen cazibe merkezi haline geldi ve bu yüzden çok miktarda bilgi toplamanın mümkün olduğuna vurgu yapıyor.

Günümüzde, gizli dinleme odasını gezmek isteyen ziyaretçiler için odanın bulunduğu otelde geziler düzenleniyor.