Skyland AVM işçilerinin mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikasında örgütlü işçiler, hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını alacak.26-03-2021 07:59

İstanbul'da Skyland AVM şantiyesinde tazminat hakları için ortak mücadele veren Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikasında örgütlü işçilerin direnişi 5’inci gününde kazanımla sonuçlandı.

Birgün'den Bilge Sarıhan'ın haberine göre, işçiler hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını alacak. Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut sendikal dayanışma ve ortak mücadelenin kazanım getirdiğine vurgu yaparak “Şantiyede başından itibaren ortak bir direnişi örgütlemek ilk defa yaşandı. Sınıf mücadelesine olumlu bir katkı olarak kazanımla ayrıldık” dedi.

'ÜÇÜNCÜ GÜNDE 9 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI'

Karabulut süreci şöyle anlattı:

“İş bitti diye arkadaşları ücretsize çıkarmak istediler. Biz de arkadaşların ihbar kıdem ve tazminat verilerek çıkış verilmesini istedik. Firma sadece kıdem vereceğini ihbar veremeyeceğini onu da asgari ücret üzerinden ödeyeceğini söyledi. Kabul etmedik ve 18’inde direnişe başladık. Eylemimizin üçüncü günü otopark girişlerini kapattık. 9 arkadaşımız gözaltına alındı. Sosyal medyanın da etkisiyle görüşmeye çağırdılar. Arkadaşların ihbarları ve kıdemlerinin gerçek ücretleri üzerinden yatırılması talepleri karşılandı.”