Skandal ifadeler içeren kitap okullarda dağıtılıyor: 'Sağcılar Allah topluluğu, solcular şeytan'

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Sezai Karakoç'a ait 'Diriliş Neslinin Amentüsü' adlı kitabın okullarda dağıtılmasına tepki göstererek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi.21-02-2020 14:11

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, içerisinde "Kuran'da sağcılar Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak vasıflandırılmıştır" gibi ifadeler bulunan Sezai Karakoç'a ait "Diriliş Neslinin Amentüsü" adlı kitabın okullarda dağıtılmasına tepki göstererek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) soru önergesi verdi.

Barut, "Derin bir ekonomik ve siyasi krizle boğuşan ülkemizde ne yazık ki AKP'nin 17 yıldır ülkemizi içine sürüklediği kaos, eğitim sistemimizde de telafisi güç yaralar açmıştır. Adeta yap-boz tahtasına döndürülen eğitim sistemi, her gelen bakanla birlikte içinden çıkılmaz bir hal almıştır. İktidarın, ülkemizi Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerinden uzaklaştırma çabaları sonucunda, eğitimde her geçen gün gerici, ayrıştırıcı, bilimsellik karşıtı ve laiklik karşıtı uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu.

'CUMHURİYET İLKELERİNE DÜŞMANCA TUTUM'

Evrensel'in haberine göre; iktidara yakınlığı ile bilinen Memur-Sen'e bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası'nın (Eğitim-Bir-Sen) valiliklerle bir protokol yaparak okullarda "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi" yürüttüğünü anlatan Barut, şunları kaydetti: "Söz konusu bu proje kapsamında okullarda dağıtımı yapılan Sezai Karakoç'a ait 'Diriliş Neslinin Amentüsü' adlı kitap, kelimenin tam anlamıyla gericiliğin özendirilerek öğrencilere aşılanmasını amaçlarken öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerin Cumhuriyet ilkelerine düşmanca tutum sergilemelerini hedefleyip ayrıştırıcı, karalayıcı ve suçlayıcı ifadelerle doludur. Kitapta yer alan 'Kuranda sağcılar Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak vasıflandırılmıştır' gibi ifadeler, 'Kuranda sağcıların uğurlu topluluk, solcuların ise uğursuz topluluk' olarak tanımlandığı gibi yalan yanlış bilgiler asla kabul edilemez."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi veren Barut, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

"Bilim yuvası okullarda öğrencilerimizin çağın gereklerine uygun olarak eğitilmesi gerekirken bu ayrıştırıcı ve ötekileştirici projeye nasıl ve neden izin verilmiştir?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu projeden haberi var mıdır, bununla ilgili ne düşünmektedir, bu konuyla alakalı bir inceleme ve görüşü var mıdır?

Okullarda kutlanacak resmi programların, yarışmaların ve etkinliklerin inceleme kurullarında ele alınması gerekmez mi? Bu kitabın dağıtımı nasıl gerçekleştirilmiştir?

Ötekileştirici ve ayrımcı ifadelerle dolu bir kitabın dağıtımını yapmak suç değil midir?

Kamuoyunda oluşan tepkinin ardından bu projenin sorumluları hakkında idari bir işlem yapılıp adli bir girişimde bulunulması için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ülkemizin ve milletimizin, özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi ayrıştırıp bölme girişimlerine karşı bir tepkiniz olacak mı?"