Şizofreni hastasına 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hapis cezası

Adana’da CİMER’e mesaj atan ve 4 farklı psikolojik rahatsızlığı olan Mustafa Özbarut'a “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası onandı.25-09-2019 13:21

Şizofren ve bipolar tanısı ile yıllardır ilaç tedavisi de dahil tedavi gören yurttaşa "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesi ile 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. İstinaf Mahkemesi hastalıkla ilgili raporlara rağmen dosyanın içeriğine dair gerekçe göstermeden cezayı onadı.

Evrensel’den Volkan Pekal’ın haberine göre, Adana’da bipolar bozukluğu ve şizofren hastalığı dahil 4 psikolojik rahatsızlığı bulunan Mustafa Özbarut isimli vatandaşa, defalarca tedavi görmesine rağmen Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından “cezai ehliyeti vardır” raporu verilince “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesi ile 2 yıl 6 ay ceza verildi. 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara yapılan itiraza cevap veren Adana Bölge Adliye Mahkemesi de dosyaya bakmadan verilen cezayı onadı.

Mustafa Özbarut atipik psikoz, şizofreni, bipolar mizaç bozukluğu, bipolar duygulanım bozukluğu gibi rahatsızlıklardan tedavi görüyor. Av. Özgür Yakut, şizofreni tedavisi gören birinin cezaevinde kalmasının kendisi ve çevresinde bulunanlar açısından tehlikeli de olduğunu belirterek karara tepki gösterdi.

KOPYALA YAPIŞTIR KARAR

2016’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazdığı mesaj yüzünden 2018’in Aralık ayında hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesi ile dava açılan Mustafa Özbarut, mahkemeye şizofresin hastası olduğunu belirtmesi üzerine mahkeme Özbarut’un cezai ehliyetinin olup olmadığının anlaşılması için Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesi’nden rapor istedi. Hastane kendi bünyesinde çeşitli tarihlerde defalarca hastanede şizofreni ve bipolar bozukluk tanıları ile tedavi görmesine rağmen sanık Özbarut’un cezai ehliyetinin olduğu yönünde rapor verdi. Av. Özgür Yakut mahkeme dosyasında yer almayan hastane raporlarını da ekleyerek Adana Bölge Adliye Mahkemesi’ne kararın bozulması için başvurdu. Mahkeme başvuruyu reddederken kabaca “Dosya incelendiğinde hükümde bir isabetsizlik olmadığının görüldüğüne karar verildi” gibi herhangi bir dosya için yazılabilecek kopyala-yapıştır bir karar verildi. Adana Bölge Mahkemesi’nin, içerisinde müvekkilin hastaneye yatışları, raporlar ve kullandığı ilaçları gösteren belgelerin de yer aldığı 60 sayfalık dosyaya karşılık bir paragraflık cevapla cezayı onadığını dile getiren Yakut, “Dosyanın içeriğine dair hiçbir ibare yok. Buradan mahkemenin dosyayı hiç incelemediğini görüyoruz. Çünkü dosyayı incelese mutlaka bozması gerekirdi” dedi.

‘CUMHURBAŞKANINA HAKARET’İ GÖRÜNCE RAPOR DA VERİLİYOR, CEZA DA ONANIYOR’

Söz konusu rahatsızlıkları olanların cezai ehliyetinin olmadığını ve sağlıklı düşünen birinin zaten CİMER’e mesaj atarak, çoğu anlam bütünlüne sahip olmayan birbirinden kopuk kelimelerden oluşan cümleler kurmayacağını ifade eden avukat Özgür Yakut, “İçerisinde raporların da olduğu 60 sayfalık dilekçemize karşılık bir paragraflık cevap verildi. Mahkeme cezayı onarken dosyanın özüne ilişkin bir ibare kullanmamıştır. Buradan Cumhurbaşkanına hakaret suçu söz konusu olduğunda istinaf mahkemesinin dosyaları incelemeden direkt dosyada verilen cezayı onadıkları kanaatini oluşturdu bizde. Şayet mahkeme dosyayı incelemiş olsaydı. Kararı bozardı” dedi.  

‘HASTANE HAKKINDA DA ŞİKAYETTE BULUNACAĞIZ’

Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne ve sonra da AİHM’e taşıyacaklarını ifade eden Yakut, Adana Ekrem Tok  Ruh Sağlığı Hastanesi’ne sevk edilen müvekkilinin yıllarca hastanede tedavi görmesine rağmen bu raporun verilmesinin can sıkıcı olduğunu dile getirdi. Yakut, “4 ayrı hastalıktan teşhis konulmuş, çeşitli tarihlerde hastane yatışları mevcut, yine bizzat hastane doktorlarının yazdığı ilaçlar var. Buna rağmen aynı hastane cezai ehliyetinin olduğuna yönelik rapor verilmiştir. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu gören hastane yetkililerinin de kaygıdan kaynaklı bu raporu verdiğini düşünüyoruz. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin cezai ehliyetinin olmadığını biliyoruz. Bu anlamda hastanenin tutumunu da kabul etmiyoruz. İlgililer hakkında da şikayette bulunacağız” dedi.