Siyasette 'cinayet' tartışması

Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı "siyasi cinayetler" iddiası üzerine tartışmalar devam ediyor. Bugün tartışmaya İYİ Parti ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katılırken, Kılıçdaroğlu ise iddialarını yineledi.11-10-2021 20:40

İleri Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta gündeme getirdiği siyasi cinayet iddialarıyla ilgili açıklamalar sürüyor. Bugün İYİ Partili Koray Aydın da suikast duyumu aldıklarını iddia ederken, Genel Başkan Meral Akşener ise “Bu konuyu gündemde tutmamak gerek” dedi. Fahrettin Altun iddialarla ilgili “Yalan” çıkışında bulunurken,  Kılıçdaroğlu ise iddiaların sorulması üzerine, iddianın kaynağının Erdoğan olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan gerilimi doruk noktasına çıkarıp seçime gitmek ister. Bu gerilimden olabildiğince uzak durmamız lazım. Milletvekili, il başkanlarına söylüyorum, sakin olacağız. İttifakı oluşturan diğer partiler de gerilim istemiyorlar.Eğer iş belli grupların ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse bir gerilim olmaz. Umarım öyle bir tablo da Türkiye’de yaşanmaz. Siyasi cinayetler… Böyle kaygılarım var. Erdoğan ‘Dur bakalım daha başınıza neler gelecek’ dedi. Devletin bütün güçleri elinde olan bir insan bunu söylüyorsa, çok tehlikeli bir cümle” demişti.

Bu açıklamanın ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Kılıçdaroğlu’nun kaygılarında haklı olduğunu söyleyerek, “İktidarın şu an küçük bir ortağı var. Oradaki durumu herkes görüyor. Ama asıl vahim olan sayın Cumhurbaşkanı'nın siyasi şiddet konusunda vahim kalması. Kayıtsız kalmasından da öte, sayın Akşener doğu Karadeniz'de sözlü saldırıya uğradığında 'Daha neler göreceksiniz' dedi” ifadelerini kullanmıştı.

AKP’Lİ KURTULMUŞ YANIT VERMİŞTİ

Kılıçdaroğlu'nun sözlerini değerlendiren AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise "Türkiye'de bir daha hiç kimse faili meçhul cinayetleri diriltme dönemine geri dönemeyecektir” diyerek, partisinin bu teşebbüslere müsaade etmeyeceğini öne sürmüştü.

İYİ PARTİLİ AYDIN: BİZ DE DUYUMLAR ALIYORUZ

Bugün gelen açıklamalarla İYİ Parti de tartışmalara katıldı. Sözcü'den Ruhat Mengi'nin sorularını yanıtlayan İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın da konuyla ilgili şunları söyledi:

"Siyasi suikastlar yapılacağı konusunda bizim de aldığımız duyumlar var, eğer böyle bir planlama varsa başta ülkeyi yönetenler olmak üzere ileride bunun hesabını vermek zorunda kalır ağır bir bedel öderler, çok acı sonuçlar doğurur. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorum."

AKŞENER: ÇOK FAZLA GÜNDEMDE TUTULMAMALI

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı ziyaretinde bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise siyasi cinayet iddialarını çok fazla gündemde tutmamak gerektiğini söyledi.

Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'ın "siyasi cinayet işlenebileceği" açıklamalarına ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

"Bu tür duyumlar elbette gelir. Kimisi daha sivil alanlardan kimisi de 'Biraz daha dikkat edin' diyen alanlardan gelir. O kadar söyleyeyim. Benim inandığım bir şey var, ecel ne bir nefes evvel ne bir nefes sonradır. Dolayısıyla tedbir alırsınız ama bu konuda Sayın Aydın aynı zamanda bunların bu kadar konuşulmaması gerektiğini de söylüyor. Ben kendisine orada katılıyorum. Çok fazla bunu gündemimizde tutmamamız lazım diye düşünüyorum”

FAHRETTİN ALTUN: YALAN

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da bugün Kılıçdaroğlu ve Aydın’ın iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Altun, şu ifadeleri kullandı:

“Muhalefet partilerinin kimi temsilcileri ardı ardına, ülkemizde ‘siyasi cinayetler’ olacağı iddialarını gündeme getirmektedir. Ülkemizde korku iklimi oluşturmayı amaçlayan bu tür iddiaları gündeme getirenleri, ellerindeki bilgileri savcılarımızla paylaşmaya davet ediyoruz.

Sorumsuz bir şekilde gündeme getirilmeye başlanan bu yalanlar üzerinden milletimizin devlete olan güveni hedef alınmaktadır. Bu iddiaların temel amacı, ülkemizin milli birlik ve beraberliğini zedelemek ve toplumsal huzurumuzu bozmaktır.

Eski Türkiye’nin bakiyesi bu mesnetsiz iddiaları gündeme getirenlere hatırlatmak istiyorum: Faili meçhuller hangi dönemin ürünüydü? Faili meçhulleri ülkemizin gündeminden çıkaran Sayın Cumhurbaşkanımızdır.

FETÖ, PKK ve bunların hamileriyle yürüttüğümüz güçlü mücadele sayesinde, bu yapıların ülkemizi işgal girişimlerini engelledik. Ancak, bugün terör örgütleriyle aralarına mesafe koyamayanların ‘siyasi cinayet yalanından’ medet umar hale gelmesini milletimizin takdirine bırakıyoruz.

Bazı çevreler geçmişin zihniyetini bugünlere taşımak ve yaşatmakla meşgulken, Cumhurbaşkanımız, bilim, sanayi, teknoloji, uzay çalışmaları, 2053 ve 2071 hedefleriyle geleceğin Türkiye’sini inşa etmenin mücadelesini vermeye devam etmektedir."

KILIÇDAROĞLU İDDİASINDA ISRARCI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün partisinin Genel Merkezi'nde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından tartışmaya ilişkin “’Daha neler olacak neler, bunlar iyi günleriniz’ Bu sözler kime ait? Ne anlama geliyor bu? Herhalde sevgi, kucaklama anlamına gelmiyor. Başka bir cümle daha; ‘Ülkenin yönetimine talip olduklarını söylemekten vazgeçmelerinin kendileri için iyi olacağını hatırlatmak istiyoruz’Ülkeyi yönetmek onların tekelinde mi? Ülkeyi yönetme amacından vazgeçin, sizin lehinize olur diyor? Ne yaparlarsa yapsınlar ülkenin huzurunu bozacak hiçbir tavrımız olmayacak. Halkımızı sükunete davet ediyoruz” dedi.