‘Sivil öldürecek olsak Cihangir’den başlarız’ diyen Akit TV sunucusuna hapis cezası

Akit TV sunucusu Ahmet Keser’in “Sivil öldürecek olsak Cihangir’den başlarız” sözü sebebiyle hapis cezası aldı.09-05-2019 00:27

Akit TV’de  “Sivil öldürecek olsak Cihangir’den başlarız, Nişantaşı, Etiler, değil mi? Yani bir sürü hain var. Türkiye Büyük Millet Meclisi var” ifadeleri nedeniyle yargılanan sunucu Ahmet Keser hapis cezasına çarptırıldı. Keser için 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan 1 yıl 3 ay hapis istendi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Ahmet Keser’in Akit TV’de yayımlanan “Gün Başlıyor” programında kullandığı ifadeleri üzerine, İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı ile eski CHP Milletvekili Eren Erdem suç duyurusunda bulundu.

İddianamede, bu kapsamda şüpheli Keser’in “basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Küçükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ahmet Keser’in avukatı katıldı.  Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Keser’i “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Suç basın yoluyla işlediği gerekçesiyle cezayı yarı orada arttırarak 1 yıl 6 ay hapse çıkaran mahkeme, duruşmalara katılmasını lehe hüküm sayarak sanığın cezasını 1 yıl 3 aya düşürdü. Sanık Keser’in cezası ertelenmedi.