Şişli Etfal, Okmeydanı, Haydarpaşa ve Ankara Numune hastaneleri yıkılıyor

AKP'nin hastaneleri şirket, hastalar müşteri haline getirecek "şehir hastaneleri" projesi ile birlikte Şişli Etfal, Okmeydanı, Haydarpaşa ve Ankara Numune hastaneleri yıkılıyor.17-12-2017 08:57

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, AKP'nin sağlıkta rant projesi şehir hastanelerinin açılmasıyla birlikte bazı devlet hastanelerinin kapatılacağını açıkladı.

Hürriyet'in aktardığına göre; Gümüş planlarla ilgili şunları söyledi: “Şehir hastaneleri nedeniyle bazı devlet hastaneleri kapatılacak. Depreme dayanıksız olan hastaneleri yıkacağız. Örneğin İstanbul’da Şişli Etfal yıkılacak, Seyrantepe’ye yapacağımız yeni hasteneye taşınacak. Okmeydanı’nın eski hastanesini yıkıyoruz, yenisini yapıyoruz. Kartal Hastanesi de yıkılıp, yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası kalacak, gerisi yıkılacak ve tarihi dokuya uygun yeni bir hastane yapılacak. Ankara’da Numune Hastanesi’nin tarihi binası kalacak. Diğer binalar yıkılacak.”

Gümüş ayrıca, "acil servisleri izleme projesi" hakkında şöyle konuştu:

'POLİKLİNİKLER 23.00’E KADAR MESAİ DIŞI ÇALIŞACAK'

“Sağlık Bakanlığı’na bağlı günde 500’ün üzerinde hasta bakan 200 acil servisimiz var. Bu yerleri 24 saat izlenebilir hale getireceğiz. Hepsinin girişlerine, ana koridorlarına kamera yerleştirildi. Bir yazılımla sisteme bağladık. Artık yoğunluğu olan hastaneler cep telefonundan kırmızı renge dönüşecek ve canlı izlenecek. 

İleri Hatırlatıyor

Valiler, 81 il müdürleri ve başhekimler de sonraki dönemlerde illerindeki hastanelerin acillerini canlı izleyebilecek. Aniden sıkıntılı bir durum oldu diyelim, bunu görebileceğiz. Amacımız acillerdeki yoğunluğu azaltmak. Buraya gelen kişilerin yüzde 90’ı gerçek acil değil. Demek ki birçok insan mesai saati içinde hastanelere gelemiyor. Bu nedenle acil servislerin yanında, saat 23.00’e kadar mesai dışı çalışacak poliklinikler açacağız.”