Şişli Etfal Dayanışması’ndan eylem: Etfal kapatılmasın, yerinde yapılsın

Şişli Etfal Dayanışması’nın ‘Etfal kapatılmasın, yerinde yapılsın’ talebiyle yaptıkları basın açıklamasında konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, ‘’Etfal’i peşkeş çekmelerine izin vermeyeceğiz’’ dedi.29-04-2021 20:43

Şişli Etfal Dayanışması, Şişli ve çevre ilçelerin sakinlerinin sağlık hakkını korumak amacıyla mücadelesini sürdürüyor. Acil servisinde her gün yaklaşık bin kişiye hizmet veren Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin binalarının depreme karşı güçlendirme gerekçesiyle, Sarıyer ve Seyrantepe’deki binalara taşınması ve sonrasında Şişli’deki hastanenin tekrar hizmete grip girmeyeceği konusunda şaibelerin olması sebebiyle Şişlilli yurttaşlar tarafından oluşturulan Şişli Etfal Dayanışması, hastanenin girişinde bir basın açıklaması yaptı. ‘Etfal kapatılmasın, yerinde yapılsın’ talebiyle düzenlenen etkinliğe, Şişli Etfal Dayanışması’nın mücadelesine başından bu yana destek veren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin de katıldı ve bir konuşma yaptı.

122 YILDIR HALKIN HİZMETİNDE

II. Abdülhamid döneminde çocuk hastanesi olarak kurulan ve 122 yıldan beri faal biçimde sağlık hizmeti vermeye devam eden, 600 yataklık kapasiteye sahip kamu hastanesi olan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılması ve bu yıkım sürecinde Seyrantepe ve Sarıyer’e taşınması planlanıyor. Bir iddiaya göre ise Etfal Hastanesi’nin yerine bir sağlık turizmi tesisi yapılması gündemde...

Bölge halkı  hastanenin yerinde dönüştürülerek, depreme dayanıklı hale getirilmesini ve yerinde hizmet vermeye devam etmesini talep ediyor. Uzun bir süredir bu amaçla mücadele veren Şişli Etfal Dayanışması, bugün yeniden Şişli Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

SAĞLIK TURİZMİ TESİSİ Mİ PLANLANIYOR?

Bugünkü etkinlikte, Şişli Etfal Dayanışması adına basın metnini okuyan Dr. Betül Kaygusuz, İl Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek taleplerini ilettiklerini ve hastanenin akıbetini sorduklarını belirtti. Yetkililerden net bir cevap alamadıklarını söyleyen Kaygusuz, Etfal Hastanesi’nin yerinde yeniden yapılandırılması güvence altına alınana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

MUAMMER KESKİN: 'PEŞKEŞE İZİN VERMEYECEĞİZ'
Etkinliğe katılan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Şişli Etfal Dayanışması önlüğünü giyerek söz aldı, Sağlık Bakanlığı ve hükümet yetkililerine seslendi. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yaşadığı dönüşümü anlattı: “Sadece benim tanıdığım onlarca insanın hayatı bu hastane sayesinde kurtulmuştur, çok daha fazlası bu hastanede tedavi görmüştür. Ben bu etkinliğe Şişli Belediye Başkanı olduğum kadar, hayatımın önemli bir bölümünü Şişli’de geçirmiş bir yurttaş olarak katılıyorum. Ne yazık ki bu tam teşekküllü hastanenin içi boşaltıldı. Bu hastanenin tarihi dokusu değiştirildi. Bu hastanenin işlevsiz bir yer haline gelmesi için çaba sarf edildi”. Keskin, Şişli Belediyesi Meclisi’nin hastanenin yerinde yapılması yönünde karar aldığını hatırlatarak Şişli ve çevre ilçelerin sakinleriyle birlikte, Etfal Hastanesi için mücadeleyi hep birlikte sürdüreceklerini belirtti. 
Keskin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Benim de, bu platformu kuran ve burada toplanan arkadaşların da, sağlık emekçilerinin tek bir amacı var, başka bir yere kimse yormasın. Halkın sağlık hakkı için hastane yeniden yapılsın ve bölge halkının hizmetine sunulsun. Her yer beton yığını oldu, burayı da yeşilini de koruyalım. Buradaki tarihi dokuyu elbirliğiyle yok ettik. 100 dönüm olan arazi 36 dönüme gelmiş. Şimdi bunu da başkalarına peşkeş çekmelerine izin vermeyeceğiz, herkes bilsin.”