Şırnak'ta yasaklar son bulmuyor: ‘Yasaklarla haklarınızı ifade etmeyin, hak talebinde bulunmayın diyorlar’

Şırnak ve ilçelerinde son 10 ayda 10 kez tüm eylem ve etkinliklere yasak getirildi. Yani kentte her iki günden biri yasak. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş bu yasakların 'korkudan' kaynaklandığını söylerken, seçilmişler ile halkın buluşmasının engellenmeye çalışıldığını belirtiyor.20-11-2019 16:09

Şırnak’ta son 10 ay içerisinde 10 defa tüm eylem ve etkinliklere 15 günlük yasak getirildi.

Son olarak 15 Kasım’da Şırnak Valiliği, kentteki tüm eylem ve etkinlikleri izne bağlayarak, yasak kararını 15 gün daha uzattı.

Valilikçe getirilen yasaklara ‘milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması’ gerekçe gösteriliyor.

Yasağa rağmen düzenlenen kimi eylem ve etkinliklere katılanlar hakkında ya soruşturma açılıyor ya da ‘emre aykırı davranmak’ gerekçesiyle cezalar kesiliyor.

'SEÇİLMİŞLERİN HALKLA BULUŞMASI ENGELLENİYOR'

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş yasakları Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can’a değerlendirdi.

Özgüneş yasakları 'faşizm' olarak nitelerken, yasaklarla birlikte seçilmişlerin ve parti yöneticilerinin halkla buluşmalarının engellenmek istendiğine dikkati çekti.

Kentte her 15 günde bir ilan edilen yasaklara işaret eden HDP’li vekil, “Yasaklarla haklarınızı ifade etmeyin, hak talebinde bulunmayın diyorlar” açıklamasında bulundu.

Buna karşı ‘mücadeleyi büyütme’ çağrısı yapan Özgüneş, “Bu zorluklara karşı mücadele edelim ki bu durumu değiştirerek hukuk ve özgürlükleri getirelim. Kürt sorunu ve diğer sorunları çözelim” ifadelerini kullandı.