Şırnak’ta bir okulda Kürtçe konuşmak yasaklandı!

Şırnak’taki Tümgeneral Ömer Keçecigil İlköğretim Okulu'ndaki bir sınıfın duvarına, “Kürtçe konuşmayacağım” yazısı asılarak, öğrencilerin Kürtçe konuşması yasaklandı.24-10-2017 16:38

Şırnak’ın Gündoğdu mahallesinde bulunan Tümgeneral Ömer Keçecigil İlköğretim Okulunda bulunan bir sınıfın duvarına “Kürtçe konuşmayacağım” yazılı bir kağıt asıldı. Okula giden bir veli tarafından fotoğrafı çekilen yazının okuldaki ismi öğrenilemeyen bir öğretmen tarafından sınıf duvarına asıldığı kaydedildi. Eğitim Sen’li üyeler, sosyal medyada da paylaşılan fotoğrafı doğruladı.

FOTOĞRAF BİMER’E GÖNDERİLDİ

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre; Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) gönderildiği belirtilen fotoğraf için yapılan şikayetin kabul edildi ancak fotoğrafı asan öğretmen hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını henüz bilinmiyor. Fotoğrafta, “Kürtçe konuşmayacağım” yazısının yanı sıra, “Ders içinde konuşmayacağım” ve “Sınıfta kavga etmeyeceğim” yazıları da bulunuyor.

SAVAŞI ÇAĞRIŞTIRAN FOTOĞRAFLAR DA YAPIŞTIRILMIŞTI

Yine, geçtiğimiz aylarda Şırnak’ın Başağaç (Mendiker) köyünde bulunan ilkokulun dersliklerinin kapılarına farklı tarihlerde ve yerlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren polislerin fotoğrafları yapıştırılmıştı. Şırnak’ta görev yapan bazı öğretmenler tarafından sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlarda yer alan fotoğraflarda, polislerin resimlerinin yanı sıra yaşamını anlatan kısa yazılar ile “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” gibi yazılamalar yer alıyordu. Kapılara yapıştırılan fotoğraflarda savaşı çağrıştıran tank, helikopter ve savaş uçaklarının resimleri de bulunuyordu.