Şırnak'ta bir lise imam hatibe çevrildi, kimse kayıt yaptırmadı

Şırnak’ın Balveren ilçesindeki Mustafa Bayram Çok Programlı Anadolu Lisesi, geçtiğimiz yıl imam hatip lisesine çevrilmesinin ardından okula hiçbir öğrenci kayıt yaptırmadı.30-07-2019 12:48

Şırnak’ın Balveren ilçesindeki Mustafa Bayram Çok Programlı Anadolu Lisesi, geçtiğimiz yıl imam hatip lisesine çevrilmesinin ardından, okula hiçbir öğrenci kayıt yaptırmadı.

Geçtiğimiz yıl okulun imam hatip lisesine dönüştürülmesinin ardından 3 öğrenci kayıt yaptırırken, birçok öğrenci ise kaydını başka okullara alarak eğitimlerine devam etti. Öğrenci velilerinin tüm girişimlerine rağmen okul eski haline dönüştürülmeyince bu yıl okula hiç bir öğrenci kayıt yaptırmadı.

İl milli eğitim müdürü ile okulun eski haline döndürülmesi için görüştüklerini söyleyen CHP Merkez İlçe Başkanı Osman Yeren, “İl milli eğitim müdürü bize ‘Orası Kilise olsaydı daha fazla öğrenci kayıt olurdu’ diye saçma bir yanıt verdi. Bir çok programlı lisenin imam hatibe çevrilmesinin keyfi bir muamele olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'ten İlayda Kaya'nın haberine göre okulun boş kalmasına sitem eden CHP Merkez İlçe Başkanı Osman Yeren, “Balveren beldemiz eğitimdeki başarı konusunda istisnai bir yer. 2000’lerin başında 37 ülkeden sadece 1 öğrencinin kabul edildiği okula bu okulumuzda okuyan öğrenci kabul edilmişti. Yine İstanbul Üniversitesi’ne birincilikle giden bir öğrencimiz ve İsrail’de ödül alan öğrencilerimiz oldu. Bu okuldan mezun olanlar kendi imkânlarıyla bir kütüphane açmışlar ve ders veriyorlardı. Okuma yazma oranı çok yüksek olan beldemizde böyle başarılı bir okulu imam hatibe çevirince bu yıl hiçbir öğrenci kayıt yaptırmadı, okul bomboş kaldı. Bu belde adına üzücü bir durum” dedi.