Şirketlerin kriz 'önlemi': Çalışanlara tuvalet kağıdı kısıtlaması

Erdoğan'ın "Abartılacak bir şey yok",dediği kriz, emekçilere en temel ihtiyaçlarda kısıtlama olarak geri dönüyor. Şirketlerden çalışanlara gönderilen listelerle tuvalet kağıdından, internete kadar 'tasarruflar' dayatılıyor.01-10-2018 09:36

AKP’nin yol açtığı ekonomik kriz, tüm inkar çabalarına rağmen, derinleşmeye devam ediyor.

Her kriz döneminde olduğu gibi, bu dönemde de ilk fatura yine emekçilere kesildi. Birçok şirkette işten çıkarmalar başlarken, ‘tasarruf’ adı altında çalışanların temel ihtiyaçlarında kısıtlamalara gidiliyor.

TUVALET KAĞIDI, ELEKTRİK KULLANIMI, GİYİM, İNTERNET...

Şehriban Kıraç'ın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, şirketlerin çalışanlarına gönderdiği tasarruf tedbirlerinde dikkati çeken öneriler var. Listeler halinde çalışanlara gönderilen bu önerilerin bazıları şöyle:

- Temizlik malzemeleri tasarruflu kullanılacak. Tuvalet kâğıdı idareli kullanılacak.

- Isınma için hava sıcaklığına uygun kıyafet giyilecek. Kat kat giyilerek, ortama göre kıyafet eksiltilecek.

- Her şey müsvetteye çıktı alınacak. Müsvette kağıtlar düzgün saklansın. Boş kâğıda çıktı izinli olacak. Arkalı önlü basılacak. Uzun evrak basılmayacak. Renkli çıktı alınmayacak.

- Elektrik kullanımı özellikle aydınlanmayla kısıtlanacak

- Gerekmedikçe kırtasiye ürünleri alınmayacak, alınacaksa tüm ofise sorulacak. Ürünler ortak kullanılacak. Kaybedilmeyecek, takibi yapılacak. Düzgün kullanılacak.

- Ofis içinde odada kimse yokken elektrik açık olmayacak. Pencereden gün ışığı ile idare edilecek.

- Tek kargo gönderilmeyecek. Kargo izne tabi olacak.

- Kıyafet sayıları takip edilecek. Az  miktarda yaptırılacak ve dışarıdan alınacak. Yenisi için eskisi istenecek. Kaybeden için kendisinden kesilecek. Kıyafet için stok yapılmayacak.

- Bakım ve onarımda arızaların sebebi araştırılacak.  Onay olmadan tamir edilmeyecek.

- İnternet kotası için bulunulan yerde kotasız wifi alınacak. Özel internet tüketimi ücretsiz wifi olan yerlerde yapılacak.

- Seyahate gitmeden önce planlama yapılacak ve ucuz oteller bulunacak