Sıradan faşizm: Onur Yürüyüşü'ne bir kez daha topyekûn saldırı!

Sıradan faşizm: Onur Yürüyüşü'ne bir kez daha topyekûn saldırı!

Yasaklamanın ardından Taksim’deki Onur Yürüyüşü’ne bu yıl da polis saldırdı. Beyoğlu’nun birçok yerinde toplanan LGBTİ+’lara gaz ve plastik mermilerle saldıran polis, birçok kişiyi gözaltına aldı.

İleri Haber

Bu yıl da yasaklanarak hedef gösterilen Onur Yürüyüşü'ne polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, saldırılara rağmen yapılan açıklamada "Sadece bu sokağı değil tüm Taksim’i, İstanbul’u ve tüm kentleri, kırsalı da istiyoruz. İyi ki varsın lubunya! Onur ayın kutlu olsun!" denildi.

Onur Haftası Komitesi tarafından '‘Halkın’ huzur ve güvenliğini korumak' ve 'genel ahlakı bozmak' için 26 Haziran Cumartesi günü saat 17.00'da Taksim'de 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nde bir araya geliyoruz! Dayanışmayı, kavuşmayı, onurumuzu kutlamayı çok özledik! Tüm lubunyaları ve LGBTİ+ hak savunucularını Cumartesi 17.00'da Taksim'e bekliyoruz" açıklamasıyla çağrıda bulunduğu Onur Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı’nca yasaklanmıştı.

Yasaklamanın ardından Taksim’deki Onur Yürüyüşü’ne bu yıl da polis saldırdı. Beyoğlu’nun birçok yerinde toplanan LGBTİ+’lara gaz ve plastik mermilerle saldıran polis, birçok kişiyi gözaltına aldı.

Mis Sokak’taki kitleyi dağıtmaya çalışan polis, mekanları da boşalttı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, burada Beyoğlu İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı’yla bir görüşme yaptı.

Kitleler, Beyoğlu’nun farklı noktalarından Mis Sokak’a girmeye çalışırken polis de girişlerde saldırılara devam etti.

GAZETECİYE İŞKENCELİ GÖZALTI

Onur Yürüyüşü'nü takip eden AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç'da saldırıda gözaltına alındı. Polis Kılıç'ın boğazına diziyle bastırırken, kamerasını da kırdı. Kılıç'ın "Nefes alamıyorum" dediği duyuldu.

'İYİ Kİ VARIZ VE ÇOK KALABALIĞIZ'

Saldırılardan sonra kitle Odakule'de toplandı. Burada basın açıklaması okunurken polis tekrar saldırdı. Daha sonrasında açıklama Cihangir'de okundu.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşümüzü 26 Haziran Cumartesi günü yine Taksim’de gerçekleştiriyoruz. Alanlarımızın daraltılmasına dağılarak, her yerde var olarak direnmemizin ardından, bu kez hep beraber sokaklara dönüyor, sokakları dolduruyoruz. Haykırıyor, zırıldırıyoruz.

Kendi sokaklarımızda, kendi derelerimizde, kendi dağlarımızda, kendi bedenlerimizde türlü türlü yöntemlerle tahakküm kurma haddini bulanlara; mafyalara, nefrete, kutuplaşmaya inat yaşam alanlarımızı koruyor ve çoğaltıyoruz. Topluma yönelik son yıllarda gerçekleştirilen ve sistematik olarak devam eden baskıya karşı sokaklarımızı koruyoruz.

Geçtiğimiz yıl hem LGBTİ+’lar hem de tüm toplum için baskıyla, şiddetle, zorbalıkla geçti. Ancak hiçbirimiz haklarımızdan, varoluşlarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz. Gökkuşağına dair her şeyi suç unsuru gibi göstermeye çalışanlara karşı, lubunyalar gökkuşağına sahip çıkmaya devam ediyor.

Küçük Bayram’da yerlerinden edilen seks işçisi kadınlar, yaşadığımız tüm felaketlerde olduğu gibi pandemide de güvencesizliğe, şiddete ve baskıya karşı sokakta direnmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan eylemlerde başta LGBTİ+’lar olmak üzere tüm Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenleri devlet şiddetine, kayyumlara ve atamalara karşı kampüste ve sokakta direnmeye devam ediyor.

6 Mart günü Kadıköy’de gözaltı işkencesine maruz kalan Kürt trans artı kadınlar, sokakta direnmeye devam ediyor.

Lubunyaların ve kadınların yaşamını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede kaldıranlara karşı, kadınlar ve LGBTİ+’lar sokakta direnmeye devam ediyor.

12. cumhurbaşkanının yok öyle bir şey diyerek yok saymaya çalıştığı lezbiyenler kimliklerine sahip çıkmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

Mafyatik ilişkileri ifşa olan bakanların hedef gösterdiği, sapkın ilan ettiği lubunyalar onurla açılmaya, görünür olmaya, ahlakçılıktan sapmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

Siyasetten dışarı atılmak istenerek, parti binaları basılarak korkutulmaya çalışılan Kürtler, Deniz Poyraz’ı yaşatmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

İkizdere’de ve tüm coğrafyada dağlar ve sular için direnenler ormanlarda ve sokakta direnmeye devam ediyor.

Günlerdir iktidarların atıkları Marmara Denizi’nin üstünde kendini gösteriyor. Buna rağmen bugün aynı zamanda İstanbul’un doğasının, denizinin, tüm canlıların yaşam alanlarının katledilmesi anlamına gelen Kanal İstanbul’un temel atma töreni var.

Bizler yaşamı savundukça ve var ettikçe, devletler Gezi Parkı’ndan Hasankeyf’e yıllardır doğayı ve kültürü talan etmeye arsızca devam ediyor.

Bizler şiddeti ve tehditleri Eryaman’dan, Sur’dan, Kazdağları’ndan ve daha birçok güvenli yaşam alanımızın talan edilmesinden tanıyoruz. Her geçen gün daha çok afişe edilen devlet mafya ilişkileri yıllardır hayatlarımızda, evlerimizde; peşimizi bırakmıyor! Bu sene de Heybeliada’da ve Maçka’da devlet yetkililerinin pikniğimize yönelik tehdit ve saldırıları bize bir kez daha göstermiştir ki, nefret, şiddet ve savaş devlet eliyle beslenmektedir.

Bizler LGBTİ+’lar, kadınlar, işçiler, kürtler, öğrenciler olarak devletin bize yönelttiği tüm saldırılara karşı bir arada durmakta kararlıyız. Birlikte örgütlenecek, sokakta beraber bağıracak, yeniden partileyecek, güvenli alanlarımızı birlikte koruyacak ve büyüteceğiz.

Çünkü biliyoruz, tüm yasakların, saldırıların, engellemelerin, yok sayma girişimlerinin arkasında korkuları var! İşledikleri suçların farkındalar, yargılanmaktan korkuyorlar. Halkların iradesinin farkındalar, koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar. Yok saymakla yok olmayacağımızı biliyorlar, var oluşlarımızdan korkuyorlar. Ama bundan daha fazlası var! Biz sandıklarından daha ibne, daha ahlaksız, daha zırıl, daha örgütlüyüz. Sokakta direnmeye devam ediyoruz.

Bugün burada olan, sokakları ve birbirini çok özleyen tüm lubunyaların; belki iyi hissetmediği için, belki başka bir sebepten burada olamayanların; zorbalığa maruz kalan, kendini yalnız hisseden herkesin; yerlerinden edilenlerin; devlet şiddetine maruz bırakılanların, tüm lubunyaların Onur Haftası kutlu olsun! İyi ki varız ve çok kalabalığız. Sadece bu sokağı değil tüm Taksim’i, İstanbul’u ve tüm kentleri, kırsalı da istiyoruz. İyi ki varsın lubunya! Onur ayın kutlu olsun!

Ve 1 Temmuz günü Tünel’de, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için yine Taksim’de, bizim sokaklarımızda görüşürüz lubunya!

AVUKATLAR VE KADIGİL'DEN EMNİYET AMİRİYLE GÖRÜŞME

Bu arada İstanbul Barosu'ndan avukatlar ve TİP Milletvekili Sera Kadıgil, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü ile görüşme yaptı.

Fotoğraf: Ayşen Şahin

ÇOCUK UYUYOR DİYEREK TEPKİ GÖSTEREN YURTTAŞA GÖZALTI

Polisin attığı ses bombası sırasında evinden cama çıkarak polise "Çocuk uyuyor" diye tepki gösteren bir vatandaş, evine girilerek gözaltına alındı.