18 millet bahçesi için 390 milyon lira harcayan TOKİ, Türkiye'nin en borçlu belediyesi için de 37 milyon lira ayırdı!

18 millet bahçesi için 390 milyon lira harcayan TOKİ, Türkiye'nin en borçlu belediyesi için de 37 milyon lira ayırdı!

Dar gelirli yurttaşlara uygun bedellerle konut sağlamak amacıyla kurulan TOKİ, 18 millet bahçesi için 390 milyon lira harcadı. AKP tarafından yönetilen ve Türkiye'nin en borçlu belediyesi konumunda bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Dilovası'nda da millet bahçesi yapımına başlayan TOKİ, burada da 37 milyon lirayı aşan bir harcama yapacak.

Toplu Konut İdaresi başkanlığı (TOKİ), 2019 ve 2020'yi kapsayan 2 yıllık süreçte, inşa ettirdiği 18 millet bahçesi için 390.5 milyon lira harcarken, Kocaeli’nde 5 Ağustos’ta yapımına başlanan millet bahçesi için ödeyeceği para da belli oldu. Türkiye’nin en borçlu belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Dilovası’nda inşa edilen millet bahçesi için 37 milyon 653 bin TL’ye imza atıldı.

Dar gelirli yurttaşlara ucuz konut sağlamak amacıyla kurulan TOKİ, millet bahçeleri için kesenin ağzını bir kez daha açtı. 51 bin 60 nüfuslu Dilovası ilçesine inşa edilecek millet bahçesi için 28 Temmuz’da imzalanan sözleşmenin detayları, yüksek maliyeti gözler önüne serdi.

İHALE BEDELİ 37 MİLYON 653 BİN LİRA

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre toplam 218 bin 652 metrekarelik alanı kapsayacak millet bahçesinin yapım ihalesi, 12 Nisan’da gerçekleştirildi. İhale için 40 şirket doküman satın alırken ihaleye 20 şirket teklif verdi. TOKİ, 10 teklifi ön başvuruda eleyerek teklif sayısını 10’a düşürdü. Son değerlendirmenin ardından ihale, Derinsu Proje ve Baytimur isimi inşaat şirketlerine bırakıldı. Şirket ile TOKİ arasında imzalanan ihalenin bedeli kayıtlara, 37 milyon 653 bin TL olarak geçti.

'MİLLET BAHÇESİ MÜJDE DEĞİL MADDİ BİR YÜKTÜR'

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Dilovası’na yüksek maliyetle millet bahçesi yapılmasını eleştirdi. Yurttaşın hayat pahalılığı, geçim zorluğu gibi temel ve hayati sorunlara çözüm beklediğinin altını çizen Tarhan, "Millet bahçesi müjde değil, maddi bir yüktür" dedi.

Kentin öncelikli sorunlarının çözümüne yatırım yapılması gerektiğinin altını çizen Tarhan, şunları kaydetti:

"Kocaeli’ni güzelleştirecek, şehrin ekonomisine, halkın huzuruna katkı sağlayacak her projenin yanındayız. Kocaeli, İstanbul’dan sonra nüfus yoğunluğu en yüksek olan ikinci il. Nüfusumuz hızla artarken aynı hızla yatırımlar gerçekleştirilmiyor. Yoğun göç, plansız yerleşim ve sanayi yapılaşmasından kaynaklı olarak Kocaeli’nde trafik, imar, altyapı, hava, çevre ve gürültü kirliliği, atık yönetimi, işsizlik gibi sorunlarda artış görülürken 37 milyon 653 bin TL’ye millet bahçesi yapmayı doğru bulmak mümkün değil."

'AMAÇ İNŞAATLARLA BİRİLERİNİ ZENGİN ETMEK'

Yaz aylarında Marmara’da yaşanan müsilaj sorununun, kenti yoğun bir şekilde etkilediğini anımsatan Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kocaeli’nin en temel sorunlarından biri çevre, hava ve su kirliliği... Doğayı ve yerleşim yerlerini hiçe sayarak özellikle otoyol çalışmaları başta olmak üzere, inşaatlarda kullanılması amacıyla açılan taş ocaklarının doğa tahribatı da temel çevre sorunları arasındadır. Tüm bu sorunları görmezden gelip, bunlara çözüm üretmeyip, doğayı katledenler suni millet bahçeleriyle insanları doğayla buluşturmayı hedeflediklerini söylüyorlar. Ama burada yine amaç inşaatlarla birilerini zengin etmek… Kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklı konutlar üretilmesi noktasında büyük eksiklikler yaşanırken TOKİ’nin işi bahçe yapmak mı?"