Silikozisten bir işçi daha yaşamını yitirdi!

Silikozis nedeniyle bir işçi daha yaşamını yitirdi.14-02-2019 12:55

Kot kumlama işçilerinin yakalandığı Silikozis hastalığı nedeniyle Mehmet Ali Bilgiç isimli bir işçi yaşamını yitirdi. 

Mehmet Ali Bilgiç isimli işçi 10 yıllık tedavinin ardından, 1 Ocak 2019'da hayatını kaybetti. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yaşayan silikozis hastası 37 yaşındaki Mehmet Ali Bilgiç’in memleketindeki pek çok kişi gibi 2002 yılında İstanbul’a giderek ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen kot kumlama atölyelerinde 2 yıl boyunca çalıştığı belirtildi.

MA’ya konuşan Bilgiç’in ağabeyi Ekrem Bilgiç, kardeşinin işten ayrıldıktan sonra silikozis hastası olduğunu öğrendiğini ve 10 yıl boyunca bu hastalık nedeniyle yatalak olarak tedavi gördüğünü söyledi.

Bilgiç’in ölümü, Karlıova ilçesinde aynı hastalık sonucu yaşanan 19. ölüm olarak kayıtlara geçti. Yalnızca resmi kayıtlara göre şimdiye dek 74 işçi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. 

Silikozis, solunumla alınabilecek boyuttaki silikaların neden olduğu ve bir süre solunması sonucu kalıcı ve ilerleyen hasara yol açan bir akciğer hastalığı.

Bu hastalık, akciğeri zaman içinde yavaş yavaş oksijensiz bırakarak yok ediyor.

Kot kumlamacılığı nedeniyle dünyadaki ilk ölüm Türkiye’de yaşandı. 2004 yılında Kenan Temiz isimli işçinin hayatını kaybetmesiyle başlayan süreçten bugüne dek kayıtlara göre 74 kişi silikozisten yaşamını yitirdi.

Silikozis hastalarının ve ölümlerin artması üzerine Sağlık Bakanlığı, Mart 2009’da yayınladığı genelgeyle kot kumlama işlemini yasakladı.

Şu anda kesin sayı bilinmemekle birlikte, Türkiye’de 2 bine yakın silikozis hastası olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan 80’i Taşlıçay köyünde, 30’u Karlıova ilçe merkezinde olmak üzere toplam 110 kişi Bingöl’de hala hastalıkla mücadele içerisinde.