Şili'de polis şiddetine misilleme: Polis veri tabanını hacklediler

Şili'de eylemciler, polis şiddetine misilleme olarak ülkedeki ulusal polis bilgisayar sistemini hackleyerek polislerin kişisel bilgilerini internete sızdırdı.11-11-2019 13:48

Şili'de metro ücretine yapılan zam nedeniyle başlayan ve hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolarda eylemciler, polis şiddetine misilleme olarak ülkenin polis veri tabanını hackleyerek, polislerin bilgilerini sızdırdı.

Bir haritalandırma çalışması yapan eylemciler polislerin isimlerini ve adreslerini internet üzerinden yayınladı. Ülkede geçtiğimiz hafta da ulusal polis bilgisayar sistemi hacklendikten sonra binlerce belge internete sızdırılmıştı.

BİNLERCE KİŞİ İTALYA MEYDANI'NDA BULUŞTU

Öte yandan ülkenin çeşitli yerlerinde halk, Devlet Başkanı Sebastian Pinera hükümetini protesto etmek için yine sokaklardaydı. Başkent Santiago'da binlerce kişi, göstericilerin başlıca toplanma yeri olan İtalya Meydanı'nı doldurdu.

Santiago'da gösterilerin pasif düzenlenmesi için çağrıda bulunulmasına rağmen yer yer göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşanıyor. Şili basını, İtalya Meydanı'nda yaklaşık 75 bin kişinin pasif gösteriler düzenlediğini yazarken, barikat kuranlarla polis arasında çatışmaların yaşandığını yazdı.