Silah yasasını değiştiren Bolsonaro: Bir erkek olarak evime bir erkek girerse eşimi savunmak zorundayım

Brezilya’da silaha erişimi kolaylaştıran yasayı onaylayan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bu kararını skandal sözlerle savundu.14-05-2019 12:34

Brezilya’da silaha erişimi kolaylaştıran yasayı onaylayan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bu kararını skandal sözlerle savundu. 

8 Mayıs’ta yürürlüğe giren ve 25 yaş üstü herkesin silah sahibi olmasını kolaylaştıran yasa nedeniyle eleştirilen Jair Bolsonaro, açıklamalarıyla yeniden tepki çekti. Seçim kampanyasında silah sahibi olmanın kolaylaştırılacağını söyleyerek oy toplayan Bolsonaro, geçtiğimiz çarşamba günü meclisten geçen silah yasasını onayladı.

Katıldığı bir radyo programında, "Örneğin ben bir erkek olarak evime bir erkek girerse eşimi savunmak zorundayım. Orada kafasına sıkmak zorundayım" diyerek silah yasasını savunan Bolsonaro, tepkileri yeniden üzerine çekti.

Brezilya’da yürürlüğe giren silah yasası, dünyadaki en yüksek cinayet oranlarına sahip olan ülkede şiddeti artıracağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Sputnik'in haberine göre Jair Bolsonaro, 1 Ocak'ta yemin edip göreve başlamasının ardından yaptığı konuşmada iyi vatandaşların kendini savunabilmesi için silah yasasının serbestleştirileceğini ifade etmişti.