Siirt'te Delta varyantı hızla yayılıyor

Kentte görülen vakaların büyük bir bölümünün Delta varyantı olduğunu söyleyen Vali Hacıbektaşoğlu, aşılama çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini söyledi.19-07-2021 08:09

HDP'li Siirt Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, kentte görülen vakaların büyük bir bölümünün Delta varyantı olduğunu ve salgının daha hızlı yayıldığını söyledi.

Hacıbektaşoğlu, beraberindeki heyetle birlikte kentteki yeni tip koronavirüs (Covid-19) verilerine ilişkin bilgilendirmede bulundu. Hacıbektaşoğlu, "Geçen yıl eylül, ekim ve kasım ayları salgın en yüksek seviyedeydi. Maalesef temmuz ayında günlük vaka olarak bunun çok üzerine çıktık. Günlük vakaların yüzde 80-90'ı Delta varyantı. Dolayısıyla çok daha hızlı bulaşıyor ve virüsün ömrü daha uzun. Kendimizi çok daha fazla korumamız gerekiyor" diye konuştu.

Aşılama çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini belirten Hacıbektoğlu, "Beldelerimiz, köylerimiz tarandı, gerekirse iki tur, üç tur daha tarayacağız. Birinci dozda yüzde 75 oranına ulaşmak zorundayız. Tüm Siirt'i aşılamak zorundayız" dedi.