Sığınmacılarla dayanışmaya 'Migros' engeli

Edirne Tabip Odası'na gönderilmek üzere Migros Sanal Market üzerinden sığınmacılarla dayanışmak amacıyla verilen siparişler iptal edildi06-03-2020 16:27

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) çağrısıyla Edirne Tabip Odasına gönderilmek üzere Migros Sanal Market üzerinden verilen siparişler iptal ediliyor. Migros iptal gerekçesi olarak, “Bağış belgeleri yok” açıklaması yapsa da sipariş verenler, “Bireysel olarak bir isme paramla bir şey gönderiyorum. Migros’un görevi bunu iletmek” diyor. 

SIĞINMACILARLA DAYANIŞMAYA...

AKP’den yapılan mülteciler için sınır kapılarının açılacağı açıklamasıyla birlikte sınıra yığılan on binlerce mültecinin bekleyişi sürüyor. Kötü koşullarda ve saldırı altında bekleyen mülteciler temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Sınır hatlarında bekleyen mülteciler için dayanışma çağrısı yapan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) “Sınırda yaşanan insanlık dışı müdahaleler ve soğuk hava nedeniyle zor şartlar altında bekleyişini sürdüren göçmenlerle dayanışmaya çağırıyoruz” diyerek kampanya başlattı. “Bebek maması, bebek battaniyesi, biberon, hijyenik ped, kışlık mont, bere” gibi acil ihtiyaçlar listesi açıklayan TMMOB belirtilen ürünlerin Edirne Tabip Odasına kargolanması çağrısı yaptı.

DAYANIŞMAYA MİGROS ENGELİ

Evrensel'de yer alan habere göre, çağrıya uyarak Migros Sanal Market üzerinden sipariş veren bazı kullanıcıların siparişleri iptal edildi. Bazı kullanıcılar ise saatlerce uğraşmasına rağmen sipariş veremedi. Siparişi iptal edilen Mimarlar Odası İstanbul Şube Üyesi Burçin Kuz, “3 parça siparişte bulundum, önceki gün ilk siparişimi verdim, ilkinde bir sorun yaşamadım, dün akşam teslim edilmiş. Diğer iki siparişim ile ilgili ise iki mail attım. Maillerde siparişlerimin iptal edildiği yazıyordu. Nedeni öğrenmek için aradığımda ise bana ‘Bağış olduğu düşüncesi oluştuğu için, merkezden gelen talimat ile iptal edildi’ dediler.  Benzer bir şey yaşayan bir arkadaşım daha var. Migros, benim siparişimin gideceği yer ve alıcı belli iken ne amaçla gönderdiğime nasıl karışabilir” diye sordu.

MİGROS’TAN “BAĞIŞ BELGESİ YOK” AÇIKLAMASI

Aradığımız Migros yetkilisi ise iptalleri doğruladı. Kaç kişinin siparişinin iptal edildiğine dair bilgi veremeyeceğini söyleyen yetkili, “Sipariş verilen yer Edirne Tabip Odası Başkanlığı, bu kurum Migros’a bağış toplama yetki belgesi vermediği için iptal edildi” açıklamasını yaptı. Siparişlerin bağış olduğu sonucuna nasıl ulaştıklarını sorduğumuz yetkili, “Sipariş notlarında bağış için veriyorum” gibi bir bilginin yer aldığını iddia etti. 

Siparişi iptal edilen Burçin Kuz ise “Bağış diye bir şey yazmadım, zaten ben bireysel olarak bir yere bir şey gönderiyorum. Kendileri öyle yorumlamış, siparişlerde öyle bir bilgi yok” dedi.